| anonim_4396 a întrebat:

in primul rand intrebarea e pentru cei care au trecut prin asa ceva sau cei care au habar despre ce vorbesc. Deci, in vara anului 2013 am terminat clasa a IX - a in Romania, am venit in Germania, am inceput si aici clasa a IX - a, si acum as vrea sa ma intorc, doar eu, fara parintii mei, deoarece nu ma inteleg deloc cu colegii, si fiindca stam intr-un orasel cu o singura scoala, nu am alta unde sa merg, decat facand naveta... As vrea sa stiu, daca as pleca acum, saptamana viitoare in Romania, as avea vreo sansa sa fac clasa a 10 a in continuare, cu vechii mei colegi? Daca da, cum trebuie sa procedez? Dau funda, va rog!

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Am auzit de astfel de situatii si de faptul ca elevii au fost primiti in scoala in care au invata.O sansa exista se mergi la fostul liceu, dar intreabarea este in ce clasa te vei muta.Tu esti de fapt in clasa a IX-a.Nu prea poti sa mergi in cla a X-a, cand tu esti in clasa a IX-a acolo, chiar daca obiectele nu sunt identice. Parerea mea este ca ai o sansa sa te intorci la vechiul liceu. Intreaba la secretariat cum procedezi.

| addrian98 a răspuns (pentru ElenaSA):

Da, pai nu prea ştiu. Nu le-am spus părinţiilor că vreau să merg înapoi. Nu am spus nimănui, ci doar ţin totul în mine şi merg la şcoală cu cea mai mare scârbă posbilă (cu toate că în Romania mergeam cu drag la şcoală, şi eram printre primii), sau chiulesc când am ocazia. sad

| ElenaSA a răspuns (pentru addrian98):

Pai vezi ce posibilitati ai. Daca vei reveni aici unde si cu cine vei sta? Ai de ales intre a sta aici fara parinti si a sta acolo cu parinti, dar colegi pe care nu-i agreezi.Cel mai bine este sa te sfatuiesti cu parintii. Poate exista o solutie pe care tu nu ai gasit-o.Si daca te razbuni pe scoala prin chiul pentru a scapa de colegi, iar nu este bine.