| andreea_4761 a întrebat:

Buna ,in ultimele 3 saptamani sunt intr-o depresie de ne descris.,am mers sa doctorul de familie si mia propus sa merg la o consultatie la un psiholog,.ok de 1saptamana merg la psiholog ii spun totul si nu-mi revin...

totul a inceput de la o gluma proasta (in gluma se spune numai adevarul)
eram la meditatii , iar colegul meu de meditatii find cu un an mai mare mi-a spus ca am slabit foarte rau (de fapt nu a spus tokmai asa ,practic ma jignit)
De atunci am prins conceptia ca sunt sunt slaba desii am 15 ani am 45 de kg ...de fapt aveam ,de cand a inceput prostia asta am mai slabit 3 kg din cauza stresului si supararii,i-am povestit mamei ,m-am dus cu ea la psiholog intreadevar m-am mai trezit din prostia asta dar nu de tot ,nu stiu ce sa mai fac sunt disperata am avt si momente de istericale toata lumea ma enerva cand scotea un cuvant iar eu tipam.
Ma doare inima sa stiu ca toti ma considera o slaba desii eu inainte nu ma vedeam asa slaba
Va rog ajutati-ma vreau sa fac ceva sa ma ingras pentru ca psihologul ma ajuta numai sa scap de conceptie nu sa ma si ingras sunt constienta.
As vrea sa imi spuneti daca doriti tot ce stiti voi despre ingrasat adica cum sa ma ingras .

Va rog ,fara prostii,chiar nu e momentul e ceva seriossad
Multumesc!

7 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Buna,Andreea iti raspund la intrebarea asta deoarece.poate ma regasesc un pic in ea.Iar raspunsul meu sper sa te ajute un pic. vreau sa ti spun direct. uite eu pina pe la 20 21 de ani ma invirteam prin jurul acestor kilograme...de 45 46 eram poate slab s au poate asa era statura mea rasa mea cum sa ti spun.dar eu ma simteam bine auzeam des acest lucru cum ca as fi foarte slab s au destul de slab.Dar nu auzeam aceste lucruri.in armata am fost respins din acest lucru cu toate ca imi doream foarte mult sa o fac armata ma refer.happy am suferit foarte mult ca nu am facut armata,. pina cind pur si simplu armata nu a mai fost obligatorie.au trecut ceva ani de atunci cam vreo zece... vreau sa ti spun ca acum am cam 57 de kilograme.bine nici nu am o inaltime foarte mare.am cam 1 68 asa ca cel mai bine si sfatul meu este sa te linistesti un pic si sa nu mai pui la suflet acest lucru cred ca ai luat o prea in serios! Vreau sa ti spun ca in viata apar foarte multe probleme si viata omului prin multe greutati trece daca ar fi sa punem sufletul pentru cite probleme am avea in viata ne am duce cu totii in jos""Asa cel mai bine este ca pe viitor sa ai grija la cei pe care ii consideri prieteni"! Adeseori un prieten iti poate face un rau atit de mare incit nici nu ti poti inchipui ca tocamai cel in care ai avut atita incredere te poate rani asa de rau fara nici un pic de .jena.deci iti doresc sa ai o viata frumoasa.Fruntea sus privirea inainte si Bucurate de copilarie si numai pune la suflet toate prostiile care apar la aceasta frageda varsta. Sa ai grija de tine!

Ps:Si ai grija la "prieteni" uneori te pot musca" ca atunci cind mangai un catel calm si linistit" si deodata pe neasteptate te poate musca extrem de rau"" te pup.pa pa

| tabittha a răspuns:

Draga Andreea inainte de toate sanatatea mentala este cea mai importanta si de aceea psihologul incearca sa te ajute pe aceasta cale. Tu esti una dintre persoanele care se pare ca ii pasa prea mult de ceea ce cred ceilalti despre ea. Daca tu inainte aveai o parere buna despre tine de ce ai crezut ce iti spune un coleg? Asta-i parerea lui personala, daca nu-i place sa-si indrepte mai bine atentia asupra meditatiilor cum ar fi trebuit s-o faca. Incearca sa ai mai multa incredere in tine, nu asculta toate vorbele care iti ajung la ureche si incearca sa tii un regim de ingrasare, mananca consistent, sanatos, fara sa sari vreo masa. Treebuie sa-ti revii ca esti abia la inceputul adolescentei, nu pierde aceasta perioada frumoasa din cauza unor astfel de motive, ca o sa regreti mai tarziu! Lumea este rea si spune multe lucruri, dar tu selecteaza-le numai pe cele care iti convin si o sa fie bine. Numai bine iti doresc!

| CynicalCunt a răspuns:

Paranoiaaa. Si eu am avut pana acu 3 luni 50 de kile. Si am 16 ani. Acu am 55 ca m-am lasat de fumat in vacanta.

| sylar2007 a răspuns:

Buna Andreea, in primul rand nu stiu de ce te intereseaza pe tine cum te vad alti, ei trebuie sa te placa pentru cum esti cu la suflet si conceptie nu dupa fizic iar daca fizicul pentru ei conteaza asa mult inseamna ca nu te merita.Pt astfel de persoane oricum ai arata nu va fi bine, arata-le ca nu iti pasa ce cred si ca te simti bine in pielea ta si din contra fa tu misto pe seama lor ca sunt grasi si vei vedea cum brusc atitudinea lor se va schimba.Esti inca mica in timp te vei schimba asa e normal.nu iti dori sa te ingrasi nu fa totul sa te ingrasi pentru ca dupa poti sa incepi sa iei kg in plus si sa nu mai poti da inapoi iar atunci iar nu va fi bine pentru ca toti iti vor spune grasa.Sora mea avea 40 kg apoi ne facand absolut nimic a ajuns la 59 in 6 luni,iar de la,,Doamne vreau sa ma ingras''a ajuns la,, Doamne vreau sa slabesc''.ai grija ce faci! Fa misto de ei, arata-le ca te simti foarte bine in pielea ta ca esti multumita de tine si atunci si ei vor fi multumiti de tine

| SexGirl1921 a răspuns:

Ti-a afectat imaginea de sine.tu trebuie sa intelegi faptul ca felul cum ne vedem noi nu esti si felul cum ne privesc altii. felul cum se uita nu stiu cine la tine e diferit.te doare atat de tare fiindca parerea acelei persoane a contat mult in clipa aceea therefore te-a dezechilibrat interior.in primul rand trebuie sa te iubesti pe tine, sa ajungi sa te intelegi, sa te accepti asa cum esti si apoi sa incepi schimbarea.cat despre alimente...incearca cartofi copi sau prajiti, paste(sunt unele la punga costa 25 de lei - mi le-a facut mama si sunt foarte bune), mananca regulat 3-4mese pe zi(daua fructe si leguma la fiecare masa) si fa sport ca sa te ingrasi uniform

cu stima, SexGirl1921

| clauphotograph a răspuns:

Din astea patesc si eu dar din alte motive, lasa id daca vrei si mai vb

| Ame25 a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa mai asculti de altii, in al doilea rand eu cat am facut sport regulat am mancat de am spart dar nu se vedea dupa ce m-am lasat m-am ingrasat 5 kg big grin sper ca te ajuta