| 12344yuuo a întrebat:

Buna! Intru in primul an de facultate si ma simt foarte stresata. Sufar de anxietate sociala si simt ca totul e un dezastru. Am intrat la facultate la zi dar ma gandeam sa ma transfer la ID si sa ma pot ocupa si de alte lucruri fiindca simt ca nu ma pot integra. Ma sperie gandul de a cunoaste persoane noi si de a fi nevoita sa stau printre atata lume. Sfaturi? Daca e cineva care a trecut prin acelasi lucru sau ceva asemanator puteti sa imi spuneti cum va descurcati in viata de zi cu zi si ce sfaturi aveti? Va rog.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa profesezi vreodata munca pentru care faci facultatea, fa-o la zi, ca nu da nimeni vreo ceapa degerata, pe cele facute prin corespondenta sau cu frecventa redusa, pentru ca nu se invata mai nimic acolo.

De anxietatea sociala scapi doar prin fortarea ta sa te integrezi in societate, fiindca fugind de societate si lume adancesti problema psihica si ajungi un antisocial, incuindu-te in casa, evitand oamenii si adio munca, iubit, sot, copii sau viata de familie.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Felicitări pentru curajul de a cere ajutor! Te încurajez să nu renunți încă la facultatea cu frecvență deoarece există soluții. Fiecare universitate ar trebui să aibă un serviciu pentru studenți în cadrul căruia tu poți beneficia de consiliere psihologică gratuită, încearcă să mergi la câteva ședințe și discută cu psihologul respectiv despre tot ce ai scris mai sus. Dacă nu simți că te-a ajutat mai poți recurge la psihoterapie pentru că anxietatea ta trebuie gestionată corespunzător iar un terapeut ar fi cel mai potrivit în acest demers. Îți sugerez să cauți recenzii despre terapeuți înainte de a te hotărî asupra unuia și de asemenea, chiar dacă nu simți că rezonezi cu primul terapeut nu renunța la terapie, schimbă terapeutul și găsește unul cu care să rezonezi tu, te va ajuta foarte mult! Multă baftă!