| Anamaria6384 a întrebat:

Iubitul meu nu mai vrea sa ne vedem,dar in același timp mereu are o scuza,când ii fac crize de gelozie îmi spune ca nu iese cu o alta fata,el nu este genul sa își exprime sentimentele, dar când îl întreb "nu ne vom mai vedea niciodată ", nu zice nimic, nici da nici nu. Ma gândesc ca dacă ieșea cu alta,de gura mea tot ar fi ieșit și cu mine,deci nu văd sincer ce vrea sa facă. I-am făcut o scena de gelozie ca a băgat o fata pe instragram, s-a enervat m-a blocat, dar a șters-o pe ea, după care m-a deblocat pe mine. De ce m-a mai deblocat? Sa il stresez cu mesaje dacă nu ne mai vedem? Nu înțeleg,de ce te mai porți ca intr-o relație"nu am pe nimeni, ce faci cum ești, nu pot sa ies ca." Dacă tu nu mai vrei sa te vezi cu persoanaers respectiva? Mi-a zis "fa-ma sa îmi fie dor de tine", ce spuneți? Sa nu-l mai caut câteva zile? Eu îl iubesc pe omul asta și nu-l pot lasă, pana nu am un răspuns clar ..nu ma lasă sufletul.El are 24 de ani, la vârsta asta nu înțeleg de ce și-ar mai pierde timpul...

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Daca esti constienta ca nu ai experienta si nu stii ce faci, de ce insisti? Nu te gandesti nicio secunda ca faci prostii?

Cine ar avea nevoie de o femeie ce se poarta ca o psihopata? Crezi ca asta-l face sa vina la tine? Te asigur ca sa fii urmarit de SRI nu e un afrodiziac.
Sa nu mai zic de "crize de gelozie". Ca ce chestie faci tu "crize de gelozie"? Si ce crezi ca o sa-ti aduca?
Absolut tot ce ai zis tu ca faci, va alunga orice barbat din lumea asta. Comportamentul tau e si antisocial, nu doar "antirelatie". Cu atat mai mult cu cat el e mai mare, e barbat in toata firea, tu nu esti femeie in toata firea, e ca si cum ar avea pe cap un copil sacaitor care nu mai tace si nu te lasa nici sa respiri.

Daca vrei sa arati ca tii la el, fa-o prin chestii tandre, nu disperate. Tu-i faci scandal ca sa vada ca tii la el? In ritmul asta iti zice "la revedere" in curand.
Daca la 19 ani ii faci scandal, cand aveti 30+ si copii, ce-i faci? Il bagi la nebuni direct. laughing

Eu zic sa renunti complet la a stresa si a face crize de gelozie, ca nu-si au rostul. Nu ai incredere in el? Desparte-te, ca nu exista relatie fara incredere. Daca ai incredere, nu-i ma face scandal degeaba.
El e mai mare, cu siguranta judeca mai bine ca tine, nu mai face pe diva si ia-te tu dupa el, nu el dupa tine.

Repet, daca vrei sa-l ajuti, sa-i arati ca-l iubesti etc., nu asta e calea, pe care mergi tu. O disperata nu-ti poate fi draga, ca e respingatoare.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mama da esti enervanta rau, nici nu ma mir de ce nu mai are chef de tine, ce nu inteleg de ce e copil el si nu lasa naiba o nebuna ca tine, sta sa-si complice viata laughing)

| Raven a răspuns:

Nu știi când unei persoane i se face dor de alta? Când n-a mai văzut-o de mult, când n-a mai auzit nimic de la ea de zile/săptămâni/luni. Dă-i o pauză că l-ai exasperat cu pretențiile și istericalele și crizele de gelozie. Păstrează distanța câteva zile ca să aibă timp să i se facă dor. Și încearcă să-ți schimbi atitudinea, niciunui bărbat nu-i place să fie dus în lesă. Nu mai încerca să-i controlezi fiecare aspect al vieții, că nu-i proprietatea ta și nici n-ați devenit inseparabili de când v-ați cuplat. Și lucrează la încrederea în sine, gelozia e de fapt un semn că-ți lipsește. Faptul că te îndoieşti de partenerul tău se traduce prin faptul că te îndoieşti de tine însăţi. Sau, şi mai precis, de capacitatea ta de a te face plăcută, de a seduce, de a fi iubită pentru ceea ce eşti cu adevărat. Gelozia poate să pară iubire dar e de fapt sora ei vitregă, dacă nu încerci s-o temperezi, o să ai numai de pierdut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te mai comporta ca o psihopata si poate o sa isi exprime si el sentimentele. De cele mai multe ori, cand nu ne exprimam o facem fiindca ne-am satura de gura voastra. Orice am spune, nu e bine. Asa ca nu mai spunem nimic. E atit de simplu...

| Freya1 a răspuns:

Probabil ca are nevoie de o perioada singur.Cred ca ar fi cel mai bine sa iei o pauza de o săptămână două și daca el te iubeste si mai vrea sa fie cu tine te va cauta.

| Andreeush a răspuns:

Sincer ești nebună.
Cum să îi faci o criză de gelozie din cauză că a adăugat o fată pe Instagram?
Asta nu e iubire, e obsesie.
Gelozia e o boală.
Dacă vrei să ai o relație normală renunță în a-ți hărțui partenerul pe rețelele de socializare și nu te mai purta ca o nebună.
Într-o relație trebuie să existe încredere și comunicare. Totul are o limită.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Omul ține la tine, dar ești atât de toxică încât se pregătește să te scoată în șuturi afară din viața lui dacă nu-i arăți că îți pasă de el. Ori îți schimbi comportamentul ăsta bolnav, ori desparte-te tu de el pentru că nu ai cum să torturezi așa un om și să spui că îl iubești. Maturizează-te.

| Plato a răspuns:

Tu cati ani ai?

| Anamaria6384 explică (pentru Plato):

19 dar este prima relație nu am experiența, suntem de un an jumate împreuna

| Plato a răspuns (pentru Anamaria6384):

Daca esti constienta ca nu ai experienta si nu stii ce faci, de ce insisti? Nu te gandesti nicio secunda ca faci prostii?

Cine ar avea nevoie de o femeie ce se poarta ca o psihopata? Crezi ca asta-l face sa vina la tine? Te asigur ca sa fii urmarit de SRI nu e un afrodiziac.
Sa nu mai zic de "crize de gelozie". Ca ce chestie faci tu "crize de gelozie"? Si ce crezi ca o sa-ti aduca?
Absolut tot ce ai zis tu ca faci, va alunga orice barbat din lumea asta. Comportamentul tau e si antisocial, nu doar "antirelatie". Cu atat mai mult cu cat el e mai mare, e barbat in toata firea, tu nu esti femeie in toata firea, e ca si cum ar avea pe cap un copil sacaitor care nu mai tace si nu te lasa nici sa respiri.

Daca vrei sa arati ca tii la el, fa-o prin chestii tandre, nu disperate. Tu-i faci scandal ca sa vada ca tii la el? In ritmul asta iti zice "la revedere" in curand.
Daca la 19 ani ii faci scandal, cand aveti 30+ si copii, ce-i faci? Il bagi la nebuni direct. laughing

Eu zic sa renunti complet la a stresa si a face crize de gelozie, ca nu-si au rostul. Nu ai incredere in el? Desparte-te, ca nu exista relatie fara incredere. Daca ai incredere, nu-i ma face scandal degeaba.
El e mai mare, cu siguranta judeca mai bine ca tine, nu mai face pe diva si ia-te tu dupa el, nu el dupa tine.

Repet, daca vrei sa-l ajuti, sa-i arati ca-l iubesti etc., nu asta e calea, pe care mergi tu. O disperata nu-ti poate fi draga, ca e respingatoare.

| Clytia a răspuns:

Doar oferă-i spațiu și încearcă să-ți revizuiești comportamentul. Nu vei rezolva nimic dacă o să continui așa. Ai grijă să nu-l mai presezi atât. Mult noroc!