| anonim_4396 a întrebat:

La anul dau bac-ul si vreau sa ma apuc sa fac texte argumentative la romana inca nu mi-am cumparat cartea de teste si as vrea sa imi dati niste teme de texte argumentative.Va multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Uita-te pe Facebook si ia citatele pe care le pune toata lumea la poze. Poti sa faci si despre ultimele stiri de la televizor. Poti sa faci text argumentativ pe absolut orice subiect. Importanta e structura si sa stii ce se puncteaza la bac.

| Crainstorm20 a răspuns:

Textul argumenatitiv este poate cel mai usor tip de text. Decat o compunere care are nevoie de imaginatie/creativitate e mai usor sa faci o argumentare. Doar urmezi structura ei:

INTRODUCERE:
Dupa parerea mea... (spui despre acel subiect si ce crezi despre el exbig grinupa parerea mea/ Din punctul meu de vedere adolescentii au nevoie de prietenii pentru a se acomoda si a forma relatii.)
CUPRINS:
In primul rand(Un prim argument)...
(Iti spui pe rand ideile legate de subiectul ales. Ex: Adolescentul devine mai responsabil cu ajutorul prietenilor)

In al doilea rand(un al doilea argument)... (Faci ca la primul si prezinti alta idee.)

In ultimul rand(in ultimul argument)... (prezinti alta idee legata de acel subiect si pe care il sustii.)

CONCLUZIE:
Prin urmare (in concluzie)... (Faci un rezumat la toate ideile prezentate in cuprins de ex: "adoscelentii invata sa fie oameni cu ajutorul prietenilor").

P.S: Nu e mare lucru dupa cum am spus.