| Iustiina a întrebat:

Buna la toti. cum mi-ati recomanda sa invat sa vorbesc in engleza? adica la scoala invatam engleza insa pana in clasa a 8a a spus domnul profesor ca nu o sa invatam decat timpuri si nu cuvinte! as vrea si eu sa inteleg engleza sau sa stiu sa vorbesc! la scoala cand avem un text profu ii pune pe cei mai buni elevii din clasa care fac meditatii sa citeasca si sa traduca. pe noi ceilalti.ne uitasad as vrea si eu sa invat(fac en din clasa a 3a si sunt a 6a-pana in a5a stiam destul de bine en adica stiam multe cuvinte si cat de cat sa si vorbesc) da va mai rog ceva: ajutati-ma sa invat asa.mai indulgent pentru ca sa inteleg funda la cel mai bun rasp

Răspuns Câştigător
| emiitzzy a răspuns:

Po i impunete la ora spune-i profului sa faca bine sa va asculte si pe voi ceilalti ca si voi vreti sa invatati engleza este o limba de baza este foarta buna eu iti recomand enorm de multinvato so stii caci o sa ai nevoie de ea mult timp de acum inainte:X:X iami id si te ajut daca vrei la exercitii limbaj scris vbbatting eyelashes:X emiitzzy

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Exista 2 tipuri de englezawinking
Engleza pe care o inveti in scoli si engleza de ' balta '
zic engleza de balta pentru ca e o engleza formata din jocuri
Pentru ca nu toti suntem romanii sau spaniolii etc
Cea mai 'usoara' limba si pe care o stiu toti e engleza'
Cu ajutorul acestei limbi ne putem intelege
iti dai seama ca nu stim hmm.
Gramatica limbi englezehappyvorbim cum putem si ne intelegem cum putemhappy
Eu am invatat engleza de balta numai din jocuri
La scoala aia imi freca mintea cu gramatica
Gramatica nu prea mi-a folosit vreau sa zic ca.
Majoritatea cu care am vb engleza au inteles si nu mau criticat
Majoritatea erau umiti ca am invatat engleza asa repede si doar din jocurihappy

| Lavy a răspuns:

Eu fac meditatii din clasa intai si m-a ajutat mult.Eu cred ca poti sa mergi la o scoala de engleza sau sa rogi un profesor sa te mediteze.Asta e solutia cea mai buna. Funda?

| DavidDj a răspuns:

Ei bine eu stiu f bine engleza si cred ca pot sa vorbesc fluent, si nu am luat nici o ora in plus sau sa cumpar vreun cd, sau sa fac meditatii.Simplu,m-am uitat la multe filme si jocuri
si pe parcurs am inteles. Sper ca te-am ajutat