| Andrutza_9535 a întrebat:

Buna lumesigh
am atatea pe cap.nici nu stiu de unde sa incepsad
deci...anul acesta am intrat in clasa a 9 a.eu locuiesk in perieti ialomita.si am intrat la liceul, pardon colegiul national mihai viteazul:@. urask acel loc. niciodata nu mi a placut si nici nu mi-am dorit sa intru acolo. Mama mea mereu a vrut sa fiu la acel liceu si i am facut pe plac. pur si simplu m a obligat sa intru acolocrying((. eu mereu am vrut sa intru la liceul al ioan cuza.la profilul mate`info. dar acum sunt in inchisoarea asta. am intrat la prima cls.la A. este de intensiv informatica.am in fiecare zi 7 ore. toti profesorii, deoarece e prima cls si acolo sunt cei ma inteligenti copii, sunt foarte rai si cer foarte multe de la noi.crying( eu am facut 1-8 la perieti si deoarece e sat si copiii nu prea le au cu cartea, profesorii predau in asa fel inkt sa inteleaga si aia mai prosti.acum facem recapitulare la liceu.si habar nu am. stiu chestiile pe acre le am facut. dar ne am dat la unele materii niste exercitii cu lucruri care nu le am vazut in viata mea.desi a trecut doar o saptamana de scl.eu stiu ca nu o sa fac fata. imi este foarte frica. cand ma gandesc ca maine trebuie sa ma duc iar in iadu ala.imi vine sa ma omor ca sa scap de tot.crying(((am vb cu mami sa ma mute la cuza profilu de economic. dc am ales economic si nu mate`info? pentru ca acest liceu nu este foarte stralucit.doar profilu de cuza este foarte bun.sunt profesori mai buni si decat la colegiu. vreau sa scap de acel loccrying(( m am interesat si am vazut ca sunt doua locuri libere la acest profil.plus ca sunt in clasa si cu o fosta colega de-a mea. spre deosebire de lmf unde nu am pe nimeni in clasasad. am un iubit de 1 an si ceva. el invata la cuza si mami zice ca pentruel vreau sa ma duc acolo. dar nu este adv. eu ma duc ca nu mai vreau in acel loc unde stiu ca nu o sa fac fata niciodata. am media de admitere 9, 51. este atat de mare pentru ca am luat numai note mari la perieti. eram cea mai buna din cls. dar intr`a 7a am fost la scl nr.2 sf andrei. cea mai buna din slob.acolo din6, 5, 7 nu ieseam.deci se vede diferenta in nr.2 si scl perieti. mami nu ma intelege deloc si nu se gandeste la mine. ea crede ca sa stau sa ma chinui pana nu mai pot la lmf este cel mai bine pentrumncrying((dar eu nu mai pot. nici mkr tata nu vrea sa auda. imi zice intr una ca este liceu renumit dar nu se gandeste si la mine.numai de mandria lui ii pasa si sa se dea el mare ca fisa e la colegiu.imi bag pl in el de colegiu ca daca as putea. i asi da fokcrying((. ei nu se gadesk.crying(prefera sa stau la lmf si sa nu inteleg nimic de la profesori.deja se stie ca nu o sa iau bacu daca stau aici.decat sa stau si sa invat ca lumea la cuza.nu zic ca la cuza e foarte usor. e greu si acolo. dar mkr nu ma mai trezesc cu frica dimineata si numa chinui atat de tare ca la lmf.crying(((in fiecare zi plang si ea (mama) zice ca ma prefac. nu mai stiu ce sa faccrying(((((((nu mai stiu. m am saturatcrying((((((((((((((((va rog ajutati-ma. nu mai stiu ce sa i zic lu mami si tatalui ca sa i convingcrying(((((((mami zice ca iubitu meu mi a bagat in cap sa ma duc la cuza. crede numai ce vrea eacrying(((((((crying((((((M AM SATURAT. VA ROG. AJUTATI MAcrying((((((crying(((((((((((crying(((((((((crying((((((((eu la lmf nu mai staucryingaaa.am uitat sa zic ca directoru de la lmf nu vrea sa mi dea transferu.:@

8 răspunsuri:
| noi3 a răspuns:

Hei, unii au probleme mult mai mari ca tine. si totusi, traiesc.
solutia e sa te transferi unde vrei tu. explica-i mamei tale ca nu reusesti sa te adaptezi la acel mediu.
adu-i si dovezi [spre exemplu, note mici]
hmm. daca acum nu vrea sa-ti aprobe transferul, o va face dupa primul semestru.
ideea e ca trebuie sa rezisti pana in decembrie.

and don't worry, be happy happy
va fi bine, intr-un final.

| Andrutza_9535 explică (pentru noi3):

Am vb cu ea toate chestiile care l ema zis mai sus...si nu ma crede. nu vrea sa inteleaga

| noi3 a răspuns (pentru Andrutza_9535):

I-ai mai putea spune ca nu mai mergi la liceul respectiv.
ca nu poti invata intr-un mediu in care nu te simti ok.

si daca nu te crede, simplu, i-a o pauza de la scoala big grin

| Laura a răspuns:

Cum te aștepți să citească cineva mai mult de 2-3 rânduri la ce scris ai? Rămâi acolo, că poate reușești să te dezdobitocești.

| Andrutza_9535 explică (pentru Laura):

Intrebarea am postat`o pentrucei care le pasa si sunt dornici sa ajute. faptul ca mi ai zis ca am scris prea mult nu ma ajuta deloc n problema asta

| Unbearable a răspuns:

Deci, mergi la Arte. Orice profil doresti... este un liceu super. Profesorii de acolo inteleg elevii, sau macar incearca. Tot ce ne-ai povestit aici, spune-le parintilor tai. Poti s-o dai si in depresie in felul asta...
Stiu liceul LMF, este de groaza. Majoritatea sunt fitosi, de bani gata. Daca mergi la Cuza, nu stiu ce sa spun, intereseaza-te mai mult despre cele doua licee. (asta&Artele)
Discuta aceasta problema cu un profesor, poate este aiurea, dar te va ajuta mult! Iti va chema parintii la scoala pentru explicatii, nu poti invata in felul ala. Te cred, ca e un chin, stiu sentimentul. Cunosc orasul ala Slobozia... laughing
Daca vrei sa mai vorbim, orice, oricand, lasa-mi un mesaj privat si iti promit ca te voi ajuta. (acolo iti dau ID, daca vrei)
Mai mult n-am ce sa zic, poate dezbatem problemele tale pe mess. Mi-ar face placere. A, si in legatura cu,, iubitul tau", eu zic sa o lasi balta! N-are rost, gandeste-te ca vor veni si altii, tu acum ai nevoie de o amica buna unde sa te destainui, nu baieti si saruturi. Sunt prea imaturi pentru asa ceva. Contacteaza-ma cand ai nevoie de ajutor!

| faaalyoana a răspuns:

E cam sofisticata problema ta.
nu cred ca te poti transfera asa usor.mai ales daca nu ti se da trsferu de la colegiu.
eu zic s-o lasi balta, si sa te resemnezi.sad

| Andrutza_9535 explică (pentru faaalyoana):

Nu pot sa fac astacrying( directoru n-are dreptu sa tina copiii cu forta.as putea sa ma mut... daca o conving pe mami sa mergem intai la cuza////sa vorbim acolo. eu nu mai pot sa stau in acel loc. imi e teama.frika.scarba.si stiu ca nu fac fata...crying(((((