| Insurgent a întrebat:

Buna lume, ati citit cartea ciresarii volumul 1? ei bine daca da va rog mult sa ma ajutati sh pe mine la o chestie, maine dau un test la romana si nu am citit nimic din acea carte pe vacanta, imi spuneti va rog intamplari mai interesante care le'au facut ciresarii? si daca vreti o mica povestirebig grin, mersi mult de totlove struck
sh normal ca va dau sh fundalove struck

5 răspunsuri:
| Nothing05 a răspuns:

Tic, Maria, Lucia, Dan, Victor, Ionel si Teodoru Teodor(Ursu) sunt protagonistii cartii... ei sunt "Ciresarii". lumea le spunea asa pentru ca locuiau pe strada Ciresului.

In prima carte intitulata "Cavalerii florii de cires" de Constantin Chirita, cei 7 copii curajosi planuiesc sa mearga intr-o expeditie stiitifica la Pestera Neagra. Avand in vedere ca este inceput de vara, timpul este prielnic calatoriei.

Copii au nevoie de o barca, neavand una se hotarasc sa o ceara pe a lui Petrachescu, cunoscut pescar.

Ajung in pestera.acolo se intampla multe intamplari ...am sa ti le povestesc pe cele mai importante

Ciresarii s-au impartit in 2 grupe :Ionel, Victor, Maria si Tic fiind prima grupa care trebuiau sa intre in pestera iar Ursu, Dan si Lucia a doua grupa, care urcau pe coama pesterii anuntand daca era un cutremur sau asa ceva.

Ciresarii din pestera ajunsi la primul lac l-au traversat fara probleme cu pluta. Tic a gasit o cutie de chibirtui si niste tigari.

Ciresarii soarelui au vrut sa-i anunte ca s-au intalnit cu Petrachescu, care vroia, prima oara, sa-l impuste pe Ursu.

Cainele care i-a insotit pe ciresari in pestera a cazut intr-o cascada, din nefericire. Copii din pestera au gasit barca lui Petrachescu, si au luat-o.

Dupa ceva timp, Petrachescu, a revenit la locul unde lasase barca: dar ghinion! ciresarii o luasera deja.

La finalul cartii, Petrachescu, se dovedeste a fi un excroc iar politia ii felicita pe cei 7 ciresarii pentu ajutorul care l-au dat pentru a-l prinde.

Sper sa fi intelestongue

Succes maine la test!

| foxi a răspuns:

Asta vara ce ai facut? Nu e corect sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze Trompi este cainele lui Tic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog cine era Trompi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce daca vrei sa aflii ce se intampla in carte de ce nu o citesti?
eu am citit-o si nu este asa lunga
mi-a luat doar o saptamana!