| anonim_4396 a întrebat:

Luni dau test la geografie - sunt clasa a 5 a - si imi e frica pentru ca am un 8 la ascultare si mi s-a stricat rau media la geogra deci am nevoie de un 10 la testul de luni, nu stiu ce sunt alea golfuri, insule si peninsule.

FUNDA!

4 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Parte a unui ocean, a unei mări care înaintează într-o deschizătură a uscatului se numeste golf.
Insula reprezinta o intindere de pamant inconjurata din toate partile de apa.
Peninsule-intindere de pamat care inainteaza in mare ca o prelungire a uscatului, fiind inconjurata din trei parti de apa.
*-*

| AyliN98 a răspuns:

Golf=este o parte a unui lac sau ocean care înaintează într-o deschizătură largă a uscatului și este înconjurată de pământ din trei părți.
Peninsula=este o formă de relief geografică, reprezentată de o extensie a uscatului dintr-un corp mai mare, înconjurat de apă din trei părți.
Insula=este o bucată de pământ mai mică decât un continent care este înconjurată complet de ape.
Peninsula=

| shade91 a răspuns:

Golful este o parte a unui lac sau ocean care înaintează într-o deschizătură largă a uscatului și este înconjurată de pământ din trei părți.
O insulă este o bucată de pământ mai mică decât un continent care este înconjurată complet de apa.
Peninsula este o formă de relief geografică, reprezentată de o extensie a uscatului dintr-un corp mai mare, înconjurat de apă din trei părți.

| anonim_4396 explică (pentru shade91):

Pe harta trebuie sa le stiu sa le arat!