| anonim_4396 a întrebat:

Este o poveste lunga asa ca daca aveti timp sa ma ascultati e ok.
Am o cea mai buna prietena sau mai bine zis, am avut pentru ca acum o luna a aparut un baiat in viata ei. Prietenia noastra a durat 10 ani de zile si ne simteam super bine impreuna pana cand acest baiat a vorbit 3 saptamani cu prietena mea si dupa aceste 3 saptamani au inceput o relatie. Tocmai aflasem ca prietena mea statea la un hotel cu acest baiat timp de o saptamana (el veni in oras la noi sa o vada,baiatul fiind din alt oras). M-am suparat pentru ca m-a mintit si nu mi-a spus. Am sunat-o si i-am spus daca a mai spus cuiva ca ea sta la hotel cu acest baiat iar ea m-a mintit spunand ca nu. M-am enervat foarte tare si de nervi l-am jignit pe prietenul ei facandu-l bou. Astfel si ea s-a suparat si nu am mai vorbit de o saptamana. Pentru mine a fost un chin si o suferinta imensa ca nu am mai vorbit si ca efectiv ne vedeam pe strada si nu ne bagam in seama. I-am trimis mesaj spunandu-i ca imi pare rau pentru comportamentul meu si mi-am cerut scuze tinandu-i un text numai despre scuze si despre cat de mult tin la ea. Bineinteles, m-a lasat cu seen astfel eu simtindu-ma si mai rau. Credeam ca nu o sa ma ierte niciodata. Pana cand ma culcasem devreme iar a doua zi gasesc un mesaj de la ea,, Fata, iarta-ma". Coincidenta era ca in acea noapte am visat ca ea m-a iertat. Am inceput sa plang de bucurie si ne-am jurat una alteia sa nu ne mai certam niciodata. (fiind prima cearta din cauza unui baiat) Prietena mea in acel moment s-a despartit de baiat din motive penibile, baiatul fiind foarte posesiv si gelos. 2 zile a tinut prietenia noastra pana cand in cea de a 2-a zi de la impacare seara, ma suna spunand ca nu vrea sa mai fim prietene ca s-a impacat cu acest baiat. I-am spus ca ce legatura am eu in asta dar nu mi-a dat un raspuns. Eu cred ca acest baiat a pus-o sa aleaga ori el, ori eu. Acest baiat m-a sunat spunandu-mi ca eu nu i-am fost niciodata prietena si ca s-a impacat in aceste 2 zile cu mine doar ca sa o consolez si ca intr-o noapte a plans din cauza mea ca nu se simtea deloc bine langa mine. Eu atunci am fost distrusa pentru ca ea nu era asa si cand o deranja ceva, spunea. Am plans toata noaptea atunci ca am pierdut-o. A doua zi am stat si m-am gandit ca nu trebuie sa ma consum atat.
Ma gandesc daca se vor mai desparti vreodata, si daca se vor desparti se va intoarce la mine?
De cand a aparut acest baiat parca nu o mai recunosc. Ea nu era asa o cunosc de atata timp si inainte sa apara acest baiat ne intelegeam super bine.
Nu stiu daca e vina mea dar ma tot intreb daca se vor desparti si daca va stii si prietena mea cum e sa suferi cand iti pierzi cea mai buna prietena si cand nu mai ai cu cine vorbi.

Răspuns Câştigător
| AwGenetix a răspuns:

Una dintre voi doua mai devreme sau mai tarziu cadea in Uitare. de data asta ai cazut tu. sigur se vor certa, sigur relatia lor nu va dura o vesnicie, dar, si aici sper sa intelegi. deja nu mai este treaba ta sa astepti acest lucru. poate va dura ani, poate chiar 10 ani, pana se va intampla.

tu ar trebui sa stii ca o fata e menita sa traiasca cu un barbat, vei de exemplu parintii tai. sunt ei doua femei? nu. nu sunt doua femei, deci ce spun e logic. trebuia sa stii asta si singura.

e momentul in care o sa-ti vezi de viata ta, cauti alte prietene, poate si tu un prieten. oricum ar fi, si fi atenta la fraza asta. Ea, prietena ta, nu va mai fi niciodata cum era inainte fata de tine. ea s-a schimbat, s-a transformat in altceva. poate mai rau mai bine, nu conteaza asta. dar pe scara asa numitei societati ea a facut un pas inainte, tu inca esti pe fosta scara, copilaria.

va fi si randul tau, stai calma ca nu pierzi vreo durere din viata asta, dar nu ti-a venit inca timpul.

sa fac un rezumat? prietenia voastra s-a terminat. tot ce-a fost va fi amintire. chiar daca la un moment dat, te va cauta ea sa planga pe umarul tau, va fi atat de tarziu pentru tine incat nu-ti va mai pasa, va fi o straina.

ps: viata e o hiena.

| AwGenetix a răspuns (pentru AwGenetix):

Nu, probabil nu va sti cum e sa ramai fara prietena. dar cu siguranta vi sti ca a gresit cand a ales sa te dea la o parte pentru un baiat. dar tu nu ai timp sa stai sa astepti venirea acestui lucru. trebuie sa-ti vezi de viata ta, sa te bucuri in sinea ta ca ea a gasit pe un baiat, pentru ca asta-i rostul vietii de fapt. in fond, ar trebui sa o cauti sa-i spui asa: "iti multumesc pentru prietenia noastra de 10 ani, ma bucur ca esti fericita acum, si sper sa ramai fericita mereu. de azi nu te mai caut, nu te mai deranjez. pentru ca eu acum sunt trecutul, si eu o amintire." - te intorci si pleci. si pleci am zis.

| ClaudiaaMaria a răspuns (pentru AwGenetix):

Pe mine nu m-a deranjat sa aiba prieten ca doar a mai avut si nu ne certam asa. Baiatul acesta i-a umplut capul cu prostii.

| AwGenetix a răspuns (pentru ClaudiaaMaria):

Nu incerca sa dai vina pe baiat. indiferent ce ti-ar spune tie cineva, probabil nu i-ai fi facut la fel Ei. asa ca...invata sa vezi adevarul, si nu-l picta dupa bunul plac. nu este el vinovat pentru ce se intampla ci ea. o zi buna.

| ClaudiaaMaria a răspuns (pentru AwGenetix):

Ai dreptate. ea este de vina. Multumesc pentru sfaturi!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești egoistă și toxică.
Las-o să fie fericită.

| ClaudiaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Egoista, eu? Daca nu stii despre ce e vorba nu te baga te rog frumos.
Pe mine nu ma deranjeaza daca e intr-o relatie, dar a renuntat la prietenia noastra pentru ea.
In Romania asta numai oameni gasesti care stie sa te judece.

| ClaudiaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

M-a folosit 2 zile ca nu avea cine sa o consoleze, apoi cand s-a impacat cu el mi-a spus,, la revedere"!
Nu va mai bagati fratilor spunand comentarii rautacioase daca nici macar nu stiti cum e experienta. Dar csf, toti sunt egoisti in lumea asta

| anonim_4396 explică (pentru ClaudiaaMaria):

În primul rând, învață să te exprimi.
2, rolul tău ca prietenă ăla era, să o consolezi.
3, și tu ai vrut ca ea să renunțe la băiat pentru tine.
Apoi, normal că a renunțat la tine, că n-o pupi tu, nu-i faci ce face băiatul.
Și încă ceva, tu nu ai niciun drept să îi ceri ei explicații unde și cu cine e.
Ăsta ar fi fost al 6lea punct, atât de nesuferită ești, dacă ea are iubit, tu automat trebuia să te dai la o parte, nu să o constrângi și sufoci cu dramele tale. Mai ales că era cu cineva. Și i-ai mai și jignit iubitul fără motiv.
Ea merită pe cineva mai bun. Era și cazul să încheie orice legătură cu tine. Păcat că și-a pierdut timpul cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru ClaudiaaMaria):

Nu te-am judecat.
Tu ce ai răspunde la o așa întrebare?
Nici nu e nevoie să știu mai multe. A fost arhisuficient ce ai spus.

În România asta mai e și iarnă când la alții e primăvară, pff.

| ClaudiaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce spui tu acum e o tampenie curata
Am discutat cu ea si mi-a explicat de ce s-a comportat asa.
Tu nu ai inteles nimic din ce am spus mai sus asa ca las-o balta pentru ca cu asemenea oameni nu ai cum sa discuti. Lucrurile astea urate pe care mi le-ai spus, te-ai descris cum ca tu nu ai avea niciun defect omule.
Iar la aceasta intrebare as fi raspuns ca omul de mai sus, nu ca oameni din astia care judeca grav fara sa isi dea seama ce prietenie am avut eu cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru ClaudiaaMaria):

Prietenie jignind-o? happy
Și dacă ai răspunde ca mai sus, de ce ai mai întrebat? Să fii aprobată în ipocrizia, miorlăiala și dependența față de ea?
Tipul de zici tu a spus că va veni și timpul tău. Sper să dai și tu de o prietenă ("prietenă") la fel de toxică, egoistă și dependento-compulsivo cum ești tu ca să o poți înțelege. Și să te mai și jignească, pe de altă parte.

| ClaudiaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai omule, nu am scris nimic mai sus cum ca am jignit-o. Puneti ochelari daca nu vezi bine.
Iar in legatura cu de ce am mai intrebat ca sa aflu raspunsul de mai sus, nu e logic?
Cine te crezi, Dumnezeu? Stii numai sa judeci oamenii si tu habar nu ai ce s-a imtamplat pentru ca nu erai de fata. Pun pariu ca nu sunt prima de care te legi. Tu esti omul atotstiutor, csf. Te las asa cu,, perfectiunea" ta.