| Roxxette a întrebat:

Bună m-am mutat la alta şcoala din semestrul al II -lea şi de luni încep orele acolo.Eu sunt cam ruşinoasă şi nu prea ştiu cum să mă comport şi să vorbesc cu alţi colegi noi ca să fac o impresie bună...Nişte sfaturi vă rog?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Si eu sunt mai timida si stiu ca ti-e frica de ce o sa creda cei de acolo despre tine.Dar cel mai bine te comporti normal, nu trebuie sa incerci sa pari ceea ce nu esti, deoarece asa doar te pacalesti pe tine, si cu timpul adevarata ta personalitate va iesi la iveala.Incearca sa fii mai sociabila,gandeste-te la asta ca la un nou inceput si incearca sa te duci chiar tu la colegi sa te prezinti,sa incepi conversatii etc., pentru ca elevii au tendinta de a-i izola pe cei mai timizi, asa ca e mai bine sa snu-si faca parerea asta despre tine.Chiar daca la inceput o sa se uite mai ciudat la tine sau ceva nu trebuie sa te intimidezi, gandeste-te ca si atunci cand in clasa ta venea un elev nou, si tu il "analizai" si te uitai asa la el.O sa vezi ca cu timpul o sa te obisnuiesti cu toti si o sa te gandesti ca ti-ai facut probleme degeaba la inceput.winking
Bafta!

4 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

O persoana se cunoaste pe parcurs nu intr-o zi.Trebuie sa fii exact cum esti tu. Chiar daca esti mai timida trebuie sa te accepte asa nu trebuie sa "impumuti" alta masca doar pentru a face impresie.Cine te accepta, te accepta asa cum esti.

| Roxxette explică:

Mulţumesc mult tuturor pentru raspunsuri, imi pare rau că pot acorda doar o fundă laughing

| maria_7379 a răspuns:

Asa sunt si eu.Stiu cum e sa stii pentru ca eu am colegii noi acum in clasa a5a si eu nu m-am bagat am fost cum sunt eu.Fi tu insasi pentru ca vor avea o parere proasta despre tine.eu mai sunt in clasa cu inca o colega veche si ea a incercat sa fie ce nu e si toti cred ca e nerusinata si toate cele iti spun fi tu insasi va fi cel mai bine TE PUP

| everina a răspuns:

In primul rand, nu fi indrazneata, sa nu te bagi niciodata in discutiile colegilor tai noi, pentru ca le vei face o impresie gresita despre tine, stai in banca ta, si vor veni ei la tine.vor vedea ca esti mai timida si se vor convinge ca esti o fata de treaba.