| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU
Cum sa încep?
Mhm, de 3 săptămâni m-am mutat în Anglia, peste 2-3 săptămâni am sa încep școala, și sunt foarte stresant, adică nu știu limba extraordinar, vreau sa ies afară, dar mă simt aiurea. nu înțeleg ce vorbesc persoanele. O fac prea repede la școală nu știu Cum îmi va fi. Imi este frica
Niște sfaturi ceva ce as putea sa fac

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Frica iti va accelera tensiunea. Nu te mai gandi la ce va fi. gandeste-te la ceea ce este. distreaza-ti atentia cu acela,de la un asemenea gand oxidativ ca asta. Vezi un film,vezi ce au mai postat prietenii tai din Romania sau fa ceva acum,care sa iti ocupe timpul. Diseara,cauta sa bei un ceai linistitor cum e cel de tei,sunatoare,etc si asculta muzica care sa iti dunga undele cerebrale la o frecventa joasa,sa poti adormi linistit. De dimineata,pregateste-te pentru scoala de parca stadiul ar fi acelasi. La scoala,cauta pe cineva care stie romana sau ar putea sa te ajute cat de cat cu engleza,chiar de iti vorbeste in engleza. Spune-i sa te ajuta pana te obisnuiesti cu accentul si ritmul lor rapid de a comunica. Fii sincer si deschis cu ei,te vor intelege, sunt oameni ca si tine. Adolescenti. S-ar putea sa se distreze putin pe seama ta dar intelege-i. sunt tineri. nu stiu ce fac. li se pare amuzanta o situatie in care poate rade de cineva fara ca acesta sa il inteleaga. Treci peste. Cand se vor obisnui si ei, daca vor vedea ca esti deschis sa le comunici, asa cum poti, nu ti se vor mai parea asa ''straini'', ba chiar poti lega prietenii foarte interesante si placute happy succes la scoala!