| katy27k a întrebat:

Ma gandeam sa dau la facultate de psihologie ..stie cineva la ce dau admiterea la facultatea asta? si orice detalii in plus aveti mi-ar placea sa stiu mai multe orice amanunt e bine venit Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Este pe baza de media de la bacalaureat.Pe site-ul lor gasesti mai multe detalii : http://www.utm.ro/facultatea-de-psihologie/examen-de-licenta/

| ElenaSA a răspuns:

Se da admitere din manualul de Psihologie. Media de intrare este destul de mare. Este o facultate grea, dar si placuta, pentru ca inveti lucruri ca-ti vor folosi in viata.http://fpse.unibuc.ro/ro/admitere/studii-de-licenta

| katy27k explică (pentru ElenaSA):

Manualul de psihologie din clasa a10a? doar atat? chiar asa de usor este?

| ElenaSA a răspuns (pentru katy27k):

Nu este deloc usor si vezi ca nu este tot manualul.Indicat ar fi cel de la Aramis.Bafta!

| katy27k explică (pentru ElenaSA):

Si va fi luata in considerare media de la bac si nota de admitere nu? daca sunt la bio chimie pot merge la facultatea de psihologie nu? adica nu conteaza profilul.

| ElenaSA a răspuns (pentru katy27k):

Media de la bacalaureat si media de liceu se iau in considerare la specializarile Pedagogie si Psihopedagogie speciala. La Psihologie conteaza nota de la examen.Se intra cu nota mare.Nu conteaza la ce profil esti. Succes! E posibil sa reusesti sa intri daca inveti si asta iti doresti sa faci in viata.

| diaac a răspuns (pentru katy27k):

Sunt anumite subiecte din manualul de clasa a zecea (pentru ca doar in clasa a zecea se face psihologia), dar din cate stiu trebuie sa inveti sa faci sinteze, comparatii intre concepte (cel putin la Universitatea din Bucuresti - la alte facultati de psihologie se intra si cu dosar). Eu am facut in clasa a 12a pregatire cu o profesoara care mai pregatise elevi pentru facultatea de psihologie si asa am intrat la buget. Atentie la ce vor mai mult de la tine la subiecte, ideal ar fi sa te pregatesti cu cineva care stie ce se cere ca sa iei nota mare.
Cat despre ca nu s-ar face nimic cu psihologia in Romania, nu e chiar asa. Poti sa faci multe lucruri, este o facultate cu multe oportunitati. Depinde ce vrei sa faci si cat de mult iti doresti. Succes

| katy27k explică (pentru diaac):

Multumesc frumos pentru raspuns o sa iau in considerare sfaturile talewinking

| mari94mari a răspuns:

Intrii pe baza mediei de la bacalaureat, dar daca nu stii pe nimeni care te-ar putea ajuta sa intrii undeva, nu prea ai ce face cu psihologia, cel putin nu in Romania. Verisoara mea a terminat psihologia si acum e in Spania si vinde la un bar...

| katy27k explică (pentru mari94mari):

Nu stiu pe nimeni dar ma pasioneaza psihologie si chiar daca nu fac nimic totusi mi-ar placea sa stiu asta cine stie poate in final o sa fac altceva dar deocamdata cam asta e "chemarea mea"