| ral a întrebat:

... buna ma num raluca si am intretinut o relatie sexuala cu iubitul meu acum 40 de zile... dar fara prezervativ... dupa o zi mi-a venit ciclul...asta fusese la sfarsitul lui august... iar de atunci nu mi-a mai venit...si nu stiu ce am...ma puteti ajuta?:*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar cel mai important lucru nu ni l-ai spus: cum a fost menstruatia aceea de la o zi dupa contact. In primul rand, a venit regulat (adica la 28 de zile de anterioara menstruatie)? Si a fost normala din toate punctele de vedere: durata, aspect, flux, simptome de insotire? Daca raspunsul la aceste doua intrebari este da si in acest interval nu ai mai avut alte contacte sexuale, atunci o sarcina este foarte improbabila. Daca sangerarea aceea nu a fost regulata sau nu a avut toate caracterele unei menstruatii normale, atunci exista o mare probabilitate sa fii insarcinata.
Ia-ti un test de sarcina si fa-l, preferabil din urina de dimineata. Din pacate, nu sarcina e cel mai geav lucru in situatia ta, ci faptul ca s-ar putea sa ai o dereglare hormonala destul de serioasa (practic vorbim de o intarziere de maxim 10 zile). In caz ca testul e negativ, e cazul sa te duci cat mai repede la ginecolog, preferabil chiar maine. Daca iti tratezi la timp problemele, ele se pot rezolva; daca amani, ele se vor agrava.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multumesc, Disturbedx

| psiholoaga a răspuns:

Ai, cel mai probabil, o sarcina. Ia-ti doua teste de sarcina, fa-le in doua zile diferite si vezi ce rezultate dau. Chiar daca sunt negative, mergi la ginecolog pentru a afla cauza lipsei menstrei.

| naya a răspuns:

Test barza

| disturbedx a răspuns:

Felicitari Brigaela pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ai sanse sa fii gravida, nu astepta si cumpara un test de la farmacie.