| AndraAuger a întrebat:

Buna, ma numesc Andra si, sunt in clasa a 7-a la o scoala din judetul Satu Mare, si urmeaza ca urmatorul an, sa dau evaluarea nationala si evident sa imi aleg viitorul liceu. Ma gandeam foarte mult la liceul militar, doar ca nu stiu daca am voie sa intru, deoarece am media 9 la purtare pe primul semestru din acest an. Mi-a zis diriginta ca anul asta voi lua 10 si o sa imi iasa 9.5 la purtare, dar stiu ca nu se rotunjeste media generala deci e useless. Pot sa intru la liceul militar cu media 9.5 la purtare? Si daca pot, cu ce ma va afecta asta pe viitor? Multumesc pentru ca ati citit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, pentru admiterea la un liceu militar nu exista o conditie privind media la purtare.
De altfel nici pentru scolile militare (academii ori scoli de subofiteri sau maistri militari) nu ar fi fost o problema o medie semestriala de 9 la purtare, avand in vedere ca media generala la purtare a anilor de liceu (cl.IX-XII) trebuie sa fie de cel putin 9.

| AndraAuger explică (pentru Ioandelasal):

Deci, daca am 9.50 intr-un an din V-VII nu conteaza si as pueta sa ma duc acolo? happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndraAuger):

Ti-am spus ca nu conteaza si poti candida.