| kpoplover21 a întrebat:

La evaluarea nationala daca, de exemplu iau 8 la romana dar la mate iau sub 5 iar media generala de admitere iese peste 5 nu pot sa imi aleg eu liceul la care vreau sa intru?
Voi fi repartizata de catre profesori computerizat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti sunt repartizati computerizat, in functie de alegerile facute si de media obtinuta. Vei fi repartizata la liceul pentru care vei avea media corespunzatoare.

| HurremSultan a răspuns:

Bună.
Vei fii repartizată şi in funcţie de media obţinută, dar şi de alegerile tale.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Indiferent de medie, în vară/2014 repartizarea la liceu se face COMPUTERIZAT ( deci, un computer/Pc efectuează repartizarea, NU profesorii ) în funcţie de medie şi de opţiunile alese de tine şi trecute pe fişa cu opţiuni!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| RoIT a răspuns:

Vei fi repartizata in funchtie de medie si de alegerile tale

| joseph17 a răspuns:

Nu conteaza daca iei 3 sau 4 in examene. Eu le-am luat pe ambele dar unii fosti colegi au luat in ambele sub 5. S-a facut media intre media de la scoala si de la examene si gata.