Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună, mă numesc David și am 17 ani și 5 luni și aș vrea să mă mut la iubita mea (aceeași vârstă ca și mine doar că e cu o lună mai mare) și părinții mei nu vor să mă lase, e posibil să pot plecat fără să poată să-mi facă ceva? E legal? Mă pot lua înapoi acasă? Mi-am găsit loc de muncă și unde să stau, vreau doar să știu dacă pot pleca fără să se întâmple ceva, vreau doar să duc o viață liniștită și frumoasă aproape de persoana pe care o iubesc cel mai mult, părinți mei nu vor nici măcar să mă lase în vizită la prietenii mei când se ziua lor de naștere și lociesc foarte aproape, vreau să fug de acasă și să nu mă mai întorc niciodată, e posibil?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da părinții fetei cu ce au greșit să te aibă și pe tine pe cap?

Faci 18 ani acușica și te muti unde vrei... Graba nu ajuta la nimic, mai ales la vârsta ta.

| David666 a răspuns (pentru suntserios):

Nu o să stau la ea acasă, nici părinți ei nu sunt de acord, dar am un loc unde pot să stau

| Fatamuntilor a răspuns (pentru David666):

Sa inteleg ca ai gasit un loc unde sa stati amandoi?
cu ce va intretineti? Nu cred ca nimeni diponibil sa tina pe voi cu toate facturile aferente, plus mancare si restul!
Mai bine termina scoala, cat de cat ai unde sta! Cauta de munca si muta-te unde si cu cine vrei!

| suntserios a răspuns (pentru David666):

Perfect. Când faci 18 ani te muti in locul ăla și aia e.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Și mori să aștepți încă câteva luni?
Din punct de vedere legal ești încă minor, părinții te pot lua înapoi acasă.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Mai așteaptă 7 luni și vei fi liber! Până atunci, da părinții tăi sunt tutorii tăi și pot decide ce ai voie și ce nu ai voie să faci.
Mergi, muncește, dar rămâi la părinți până la 18 ani!