| Croitoru_Adin_1991 a întrebat:

Salut, Am 19 ani și sunt începător, în luna mai pe 27 noaptea am plecat de acasă dupa câteva pahare de vin să-mi duc iubita acasă la ea pentru că o suna tatăl ei ca disperatu’ să o duc acasă. Dupa ce am lăsat-o acasă, am plecat sa alimentez, pentru că mai aveam 10 km autonomie, aproape de peco m-a oprit poliția si mi-a pus alcool testul, in aerul pur expirat mi-a ieșit 0.51, peste o luna mi-au venit și probele de sânge, 1.17 și 1.05 a 2 a probă. Am fost sa dau declarație, am spus cum s-a întâmplat, n-am mai avut niciodată probleme cu poliția, nici măcar un avertisment, procurorul a trimis un bilețel pe dosar cu o întrebare "daca ai fi de acord cu munca in folosul comunității" am acceptat, va dați seama. Polițistul a spus ca e posibil sa nu mi-l suspende si sa mi-l dea înapoi. Vreau sa știu daca mi-l anulează, cat timp, daca mi-l suspenda, cat timp? Va rog nu mă judecați, nici eu n-am vrut sa se întâmple asta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit infractiunea de conducere sub influenta alcoolului. Daca esti condamnat definitiv, indiferent daca cu inchisoare cu executare sau cu suspendarea executarii, permisul de conducere va fi anulat (nu vei mai avea permis) si vei putea obtine alt permis abia la 6 luni de la executarea pedepsei sau un an de la condamnare, daca este cu suspendarea executarii.
Daca nu esti condamnat atunci se va suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile si la sfarsitul perioadei vei reprimi permisul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil iti va fi anulat daca esti condamnat. Asta va hotara judecatorul.

Doar sa de curiozitate, cum adica "nici eu n-am vrut sa se întâmple asta." Adica nu ai vrut sa fii prins nu? Ca daca nu vroiai sa te sui beat la volan nu te suiai.

| yooshi a răspuns:

Efectiv nu mai condus sub inflienta alcoolului.
"Nu ma judecati, nu am vrut sa se întâmple" dar s-a intamplat si putea sa se intample oricand ceva mai grav.
Esti un inconstient