| Midha a întrebat:

Ma numesc Elena si am 16 ani. As vrea sa va cer cateva sfaturi... am cateva mici probleme care ma macina in fiecare zi. Imi ascult mereu prietenii mai mari care imi spun ca ei la varsta mea se drograu, consumau alcool, mergeau cu prietenii la mare si chestii de genul, iar eu stau si ma gandesc ca parintii nu imi dau voie sa merg cu prietenii in vacante, pe motiv ca inca nu e varsta potrivita... si stau si ma gandesc ca as vrea si eu sa fiu ca ei, parintii nu ii streseaza, pot pleca la orice ora oriunde si pot face orice.
Cealalta problema este faptul ca nu pot sta departe de casa, de fiecare data cand trebuie sa plec cu familia in vacante am un fel de atac de panica, pur si simplu ma gandesc ca daca as fi cu prietenii mei as fi mai bine, dar mereu cand plec cu familia mi se face dor de casa, de prieteni, de tot si simt ca innebunesc, ma gandesc ca poate fi din cauza faptului ca atunci cand eram mica parintii ma lasau la bunici deorece ei erau la munca si chestia asta m-a afectat mult.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ce-ti spun prietenii sunt doar fabulatii si minciuni, fiindca de se drogau, azi nu mai erai in viata, sau erau prin puscarii, asa ca, nu mai pleca urechea la muncinile acestor ciudati care te iau de fariera ca sa te minta si sa glumeasca pe seama ta.
Adevarul este ca esti micuta, ai doar 16 ani si este bine sa asculti de parinti.
Nu ai pierdut nimic si nici nu ai nimic de castigat, daca te apuci sa faci cine stie ce lucrui, pe care prietenii aia ti le enumera.
Ce doresc eu sa te interb, este: cum dumnezue un copil mic si cuminet ca tine, s-a inhaitat cu o trupa de alcolici, drogati si raufacatori? ca doar asa ti s-au prezentat, nu?
Nu-ti este firca ca te vor lua pe sus si vor face din tine, un drogat, alcoolic sau cine mais tie, cum sunt ei?
Chiar nu ai gasit o fetita cuminte, care sa-ti fie prietena?

| siriusblack98 a răspuns:

Ce numesti tu distractie la 16 anisori, pe la 22+ ti se va parea bataie de joc asupra timpului si al corpului tau. Sfatul meu este sa ai rabdare, sa nu iti mai acuzi parintii pentru ca iti vor binele si cel mai important SCHIMBA-TI ''prietenii' pentru ca aia nu iti sunt prieteni si n-ai ce sa inveti bun de la ei. Tu ai nevoie de oameni de succes in jurul tau, mai destepti si mai inteligenti decat tine de la care sa poti invata lucruri utile in viata. Stiu ca ma injuri si ti se pare plicticos ce iti spun dar imi dai tu dreptate peste vreo 5-6 ani cand vei ajunge la varsta pe care o am eu acum, dupa ce am trecut si eu prin ce ai vrea tu sa treci la momentul de fata.

| Legion7X a răspuns:

Prietenii tăi, nu au o familie îngrijorată, și organizată. Nu au, cine să-i întrebe de ce ai venit așa de târziu, sau unde te duci or ce s-a întâmplat. Nu trebuie să dai raportul mereu dar, ei trebuie să știe de tine. Ei ca părinții trebuie să se asigure că acolo unde mergi este un loc sigur sau cel puțin ești cu cineva de încredere.

| aneliram a răspuns:

Mai bine asculți părinții decât prietenii. Nu este un lucru bun sa te drogezi, sa fumezi, să bei.

| Mrfear a răspuns:

Buna happy.
Hai sa iti spun ceva: Nu te lasa influentata de prietenii tai cand vine vorba de droguri, alcool.Acestea sunt foarte daunatoare pentru organism si afecteaza calitatea vietii.Un viciu, dar regrete mari odata cu el.Tu nu trebuie sa fi ca ei, ci sa te "gasesti" pe tine.
Cred ca tu si parintii tai nu prea comunicati, dar este nevoie.Incearca sa vorbesti cu ai tai, uneori chiar sa-i ajuti daca poti, petrece timp si cu ei...mai tarziu iti va parea rau.Nu mai ai mult pana vei fi si tu majora.Dar, pana atunci, nu vei putea face mereu ce vrei (pentru ca parintilor le pasa de felul in care vei ajunge mai incolo).
Succes!

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Dragă Elena motivul pentru care părinții nu iți dau voie e simplu. Iți vor binele. Iar legat de prietenii tăi că ei faceau nu stiu ce și nu stiu cum e pură laudă si chiar dacă intradevăr ei fac astfel de lucruri tu să NU faci astfel de lucruri! Legat de droguri evită nu iți vor aduce nici-un beneficiu. Eu am 34 de ani si crede-mă am intâlnit persoane care au ales drogurile ca distractie si iti pot spune că efectiv sau distrus pentru o " distractie " de la droguri " ușoare " gen etnobotanice ajungând in final la droguri de mare risc ( cocaină, anfetamină, heroină ) iar ca să fiu sincer acum 2 ani am incercat si eu ( drog " ușor " hașiș ) si crede-mă că nu a fost distractiv deloc mi-a fost rău 3 zile si am vomat deci nu e nimic distractiv.