| AnonimMM678 a întrebat:

Buna,ma puteti ajuta cu un sfat, imediat incepe scoala, eu sunt foarte rusinoasa, retrasa, pastrez legatura cu 1 colega doar de cand s-a terminat scoala,ea adica prietena mea ce mai buna pleca de la liceu in Austria, si nu mai am cu cine sa stau in banca, ce sa fac prima zi de scoala

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
In prima zi ai putea sa nu mai fi asa negativista.
Daca ai socializa des cu oamenii si te-ai simti bine in pielea ta, ai observa ca nu e greu si ca tottul pleaca de la tine.
Ma gandesc poate te simti ciudat la inceput, dar o sa vezi ca e din ce in ce mai bine.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Incearca sa te prietenesti cu alte fete din clasa, sau adu niste carti de joc sa te joci cu colegii si aveti ce discuta.

| GalwayGirl a răspuns:

Buna!

Cunosc pe cineva care aceeasi,, problema,, ca si tine...
In prima zi de scoala incearca sa fi sociabila, calca-ti pe inima, fa acest pas!
Incercare moarte n-are!
Presupun o sa ai aceiasi colegi ca si anul trecut, asa ca banuiesc ca ii mai sti cat de cat.
Nimeni nu zice ca trebuie sa te intelegi bine cu toti colegii tai, dar trebuie sa ai o relatie apropiata macar cu cativa dintre ei.
In curtea scolii le poti propune sa stea in banca cu tine.Dar daca nu ai curaj, aseaza-te in banca si cu siguranta o sa se aseze cineva langa tine!
Ai curaj!
Fii tu...

P.S.Sunt sigura ca daca ai lasa persoanele din jurul tau sa-ti vada adevarata ta infatisare(o fata cu caracter puternic si super draguta, sunt sigura de asta) ai avea multi prieteni!