| DDN a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un sfat? Verisoara mea are 18 ani, si acum 2 saptamani a luat timp de 7 zile vit K din cauza unor sangerari nazale zilnice( recomandata de medic), dupa cele 7 zile, a avut contact sexual si din cauza unui mic accident( s-a spart prezervativul) a luat pastila de a 2 a zi. La 3 zile de cand a luat pastila, i-a venit menstruatia. Problema e ca deja e a 7a zi de menstruatie, i-a trecut, urineaza normal doar ca in continuare are cheaguri de sange. Stiti cumva daca ar putea avea dereglari hormonale? sau daca ati patit ceva de genul si ce ar putea fi. Multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala, care da peste cap tot sistemul hormonal pentru 6-12 luni.
Ca atare, incepand de la momentul luarii acelei pastile, ciclul menstrual si ovulatia se vor produce aleator, pana se va restabilii ordinea in corp.

| DDN explică (pentru Violleta2022):

@DonnaAlba deci nu ar trebui sa isi faca griji ca desi i-a trecut menstruatia, inca are cheaguri de sange? si ce ar trebui sa ia ca sa ii treaca?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DDN):

Nu poate sa faca nimic! Tocmai asta am explicat, va trebuii sa astepte cu rabdare pentru ca ceea ce a bagat in corp, i-a intors sistemul hormonal pe dos.
Cheaguri de sange, sangerari frecvente, dureri de ovare si sani, luarea in greutate sau slabirea, sunt o parte din efectele negative provocate de aceasta pastila.
Din pacate, a luat-o de buna voie si nesilita de nimeni si in situatia asta, drogul este in corpul ei pentru urmatoarele 6 -12 luni, cand face ce vrea.
Nici un medic nu o poate ajuta acum! A fost decizia fetei sa ia pastila, nu i-a impus-o nimeni.

Pot trage doar un singur semnal de alarma, cum ciclul si ovulatia se vor produce aleator (adica fara sa se stie o data precisa), se poate ramane insarcinata oricand, ca atare, este bine ca urmatoarele partide sexuale sa fie protejate cu prezervative, pentru a se evita o sarcina.

As sfatuii baiatul sa lase rusinea la o parte si sa cumpere masuri mult mai mici la prezervativ, pentru ca asta este motivul pentru care s-a rupt prezervativul!
Avand un prezervativ mare, pus pe un penis mic sau foarte subtire, prezervativul este larg si se rasuceste pe penis in timpul miscarilor din timpul sexului, pana se rasuceste complet si pocneste.
Un prezervativ de masura buna, este ala care sta perfect intins pe penis. Vedeti ca, masura prezervativului se ia dupa grosimea penisului si nu dupa lungime. Marea majoritate sunt standard si acopear un penis de pana la 20 cm, dar grosimea difera si de aceea este importnat sa-l iei pe masura cucului, ca sa nu se rupa.

| DDN explică (pentru Violleta2022):

@DonnaAlba multumesc pentru explicatii. Din ce mi-a spus, azi n a mai avut cheaguri de sange, dar in schimb are mici sangerari maronii. Crezi ca e o posibila menstruatie? Si ce ar trebui sa ia pentru a opri aceste mici scurgeri? Vitamina K crezi ca o ajuta, sau un NoSpa pentru durerile de ovare pe care le are?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DDN):

Cand sangele este maroniu, inseamna ca se elimina sangele coagulat de ceva vreme, ceea ce este perfect normal, fiind reminescente de ieri. Tuturor femeilor ni s eintampla asta, dupa ciclu, cand se mai scurg inca firicele de sange coagulat, adica maroniu, odata cu secretia vaginala normala, semn ca vaginul se autocurata.

Nu este nevoie sa ia vitamin K si nici NoSpa!
Poate lua un simplu paracetamol sau panadol, ma rog, amandoua contin acelasi procentaj de paracetamol, doar ca unul costa 10 abni, celalat costa 10 lei. Diferenta este doar de brand, dar compozitia chimica este acceasi.
In princicpiu, nu as recomanda nimic care sa inrautateasca situatia care a afectat-o deja, deci, cu cand mai putine pastile in corp, cu atat mai bine.