| Ionutrafa33 a întrebat:

Sallutare am și eu o problemea
Stiie cineva cum pot face rost de niste scutiri care se motiveze ce am lipsit? Medicul mi-a spus că poate motiva doar ce va urma să lipsesc nu ce am lipsit
Am fost plecat timp de o lună părinții mei se certat și s au separat timp de o lună
Timp in care eu am fost luat cu maica mea la mama ei
Acolo școală era foarte departe și nu era nici un mijloc de transport în cel sat deoarece școală era în altă comună
Am tot inecrat să îi explic asta dirgentelui dar nu crede și mi-a promis că nu o să mă bage in examen.
Și în tot acest timp s au strâns 200 de absențe are cineva idee ce pot face sa motivez măcar 100

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar de la medicul tau de familie, dar retroactiv nu-ti poate da nimeni.
Mama ta poate veni la scolaa si poate face ea cerere de motivare a absentelor pentru luna lipsa.
Dirigintele ca crede ceea ce un parinte va declara!

| Ionutrafa33 explică (pentru Violleta2022):

Crezi că funcționa pe un termen așa lung adică e vorba de 150 sau 200 de absențe dar util răspuns mersi

| Ionutrafa33 explică (pentru Ionutrafa33):

Că va*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Conform Ministerului Educatiei si invatamantului, la fiecare 10 absente se scade 1 punct la purtare.
cand ai ajuns la 3 sau 4 la purtare, poti ramane repetent.

| Ionutrafa33 explică (pentru Violleta2022):

Asta știu dar as vrea sa știu dacă chestia aceasta este adevărata cu cererea de motivare a absențelor
Secretara și directoarea încă nu este în școală iar dirigintele nu vrea sa mi răspundă pe aceasta tema
Deci în concluzie...:

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Asta va afla mama sau tatal tau care trebuie sa mearga in persoana la scoala, ca sa depuna acea cerere.
Atentie, cererea de motivare a absentelor nu se poate depune decat in termen de maxim 7 zile, deci nu se pot motiva absentele de anul trecut, sau mai vechi de 7 zile.
Fii realist, ca nimeni pe lumea asts anul-ti poate motiva 200, nici macar 100 odata ce nu ai fost bolnav 3 luni in spital.
Pentru chiuleala si lene sa mergi la scoala nu se motiveaza absentele!
Ce vrei tu este ilegalitate!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti cu maica-ta, sa mearga si sa vorbeasca cu dirigintele tau.

| Floridori a răspuns:

Sa vorbeasca mama ta cu dirigintele si sa faca o cerere pentru motivarea absentelor, explicand situatia.