| anonim_4396 a întrebat:

Hey, de ceva timp cred ca mama a luat-o razna.
Sa incep cu inceputul, parintii mei sunt divortati si chiar m-am bucurat cand s-a mutat tata (acum vreo 4 ani) pentru ca se certau in fiecare seara, credeam ca asta o sa o calmeze pe maica-mea dar vad ca doar a facut-o sa-mi faca mie scandal. De cand ma stiu spune ca vrea sa plece si sa scape de noi dar acum e din ce in ce mai rau.
De exemplu, i-am spus ca raman peste noapte la o prietena si a spus ca e ok, i-am trimis si poze ca nu ma crede pe cuvant si i-am si spus sa o sune pe maica-sa daca vrea ca are numarul ei. Iar cand m-am intors acasa o gasesc plansa, o intreb ce s-a mai intamplat acum si-mi spune ca din vina mea ca am plecat noaptea si nici nu stie unde m-am dus, ma si face in toate felurile. Acum eu chiar cred ca a innebunit, pe langa asta in fiecare seara tipa la mine si-mi spune ca nu ma mai suporta aproape sa ma si ia si la bataie, ca dimineata sa ma ia in brate si sa-si ceara scuze. Iar mai nou nu mai vorbeste cu mine de cand am fost la prietena asta acasa.
Nu mai rezist cu ea, imi e scarba sa ajung acasa si ma doare capul doar cand o vad ca stiu ca o sa inceapa iar cu scandalul. La taica-miu n-am cum sa ma mut si vreau sa plec ca nu mai pot dar am abia 16 ani si sunt la liceu deci nu cred ca ma pot intretine singura.

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

In general, relatia dintre parinti si adolescenti este destul de tensionata. La varsta ta, nu poti intelege felul de a gandi al mamei tale, iar ea vede numai primejdiile la care te poti expune si simte ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda. Presiunea este mare si de o parte si de cealalta. Tu vrei libertate, consideri ca esti destul de onesta in sensul ca ii spui unde mergi si cu cine esti si nu intelegi de ce ea se poarta aiurea. Pe de alta parte, mama, care pana acum ceva vreme detinea controlul asupra ta, se confrunta cu atitudinea copilului care vrea acea libertate, pe care ea o vede destul de periculoasa, cel putin in aceasta etapa a vietii tale. Ea stie ca se intampla multe lucruri naspa cu tinerii de varsta ta si nu vrea sa se intample si cu tine la fel, pentru ca ea vrea tot ce e mai bun pentru tine. Si asa se nasc contradictiile in mintea ei (lipsa de incredere dar si iubirea fata de tine) si implicit se nasc urlete. Nu e cazul sa te gandesti la mutari sau plecari, pentru ca asta nu-ti aduce nimic bun. Mai bine incercati sa stati de vorba despre problemele care va framanta, eventual sa faceti un set de reguli care sa va ajute pe amandoua sa va orientati.

| maria001456 a răspuns (pentru crud):

Nu pot sa vorbesc cu ea, daca ii spun ceva incepe sa tipe si o tine tot pe a ei

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Crec e un soc din cauza divortului si de aia are iesirile astea, recomanda-i un psiholog

| maria001456 a răspuns (pentru Adry05):

Sunt divortati de cand aveam eu 2 ani, a fost fericita cand a plecat tata de acasa laughing...

| qwertpro a răspuns:

Salut,pai e o situatie destul de delicata. Faptul ca parintii tai au divortat arata ca ei nu se intelegeau prea bine si sunt sigur ca au avut loc evenimente grave care au dus la acest divort.E posibil ca aceste evenimente sa nu le cunosti tu, si tot ce e posibil ca ele i-au cauzat o trauma psihica mamei tale si niste emotii captive care o deranjeaza mult.Nimeni nu adopta un astfel de comportament de la nimic, anumite evenimente din viata noastra ne fac sa ne schimbam. Poate ca ea tine foarte mult la tine si nu simte afectiune din partea ta, din acest motiv si se poarta astfel cu tine, sau poate are anumite asteptari de la tine si tu nu i le indeplinesti.Incearca sa vorbesti cu mama ta,afla ce anume o face sa fie atat de furioasa,incearca sa-i zici ca daca are anumite asteptari de la tine,sa ti le zic,caci tu nu ai de unde sti la ce se gandeste ea,arata-i ca o iubesti si iti pasa mult de ea. Daca nu poti nici de cum rezolva aceasta problema, poti apela la ajutorul rudelor, sau sa-i recomanzi mamei sa mearga la un psiholog sau la un psihoterapeut, sau te poti adresa la primarie, diriginta sau directorul scolii pentru a primi suport.