| nelly_4935 a întrebat:

Am un prieten de 2 ani, am lipsit aproape un an caci am fost plecata sa fac studii in alta tara, dar veneam in fiecare luna acasa, doar de dragul lui, aflasem ca are pe altcineva, dar nu eram sigura, dupa ce am aflat exact cu cine statea prietenul meu cat timp lipseam eu, i-am spus lui, insa el spuse ca sta cu ea doar pentru ca o ruda de-a fetei aleia, i-a promis ca-l ajuta la servici, si bla bla bla... Mi-a spus ca nu e nimic serios intre ei, sta doar sa profite. nu stiutiu ce sa cred, acum sunt impreuna cu el, dar el vorbeste cu ea, ma simt prost tare, stiind ca ma inseala cu altcineva, si nu ii jena de mine. Dati-mi va rog un sfat

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ce alt sfat mai bun decat PARASESTE-L URGENT vrei?!

Din toate cele povestite de tine trag cateva concluzii: e un magar,
un mincinos,
un fustangiu care inseala pe fata fara regrete,
un profitor,
un insensibil (nu il intereseaza ca suferi),
si in final, e un mare prost, care nu apreciaza ce are langa el!

Mai mult de atat nu am ce spune!

| flory_9483 a răspuns:

Stiu ca il iubesti, dar se pare ca el pe tine nu, daca te iubea nu statea si cu tine si cu cealalta fata, nici gestul tau de a veni in fiecare luna pentru al vedea nu la multumit, poate chiar nu a observat ca tu vi pentru al vedea.Mai bine uita-l, pentru ca iti face numai rau. Dar tie ti-a cerut sa il ajuti cu serviciul? Ca el iti zice ca profita de ea pentru servici, pe el il intereseaza banii, cariera nu dragostea pe care tu eu porti.Sunt atatia baieti, mult mai buni decat el, stiu ca iti va fi greu, dar trebuie sa treci peste.multa bafta

| cori_6572 a răspuns:

Nsn83 intre cariera si dragoste si eu aleg cariera, dragostea nu tine de foame (din pacate) insa asta nu inseamna ca daca iubesc pe cineva, pentru a imi face o cariera imi pot permite sa il ranaesc doar pentru ca, folosindu-ma de alte persoane, sa imi asigur eu cariera dorita.Cariera trebuie asigurata prin fortele proprii, daca nu poti face asta esti un nimic si daca ai un pic de constiinta asa ar trebui sa te consideri mereu.
Nelly, din pacate oricum ai privi lucrurile, prietenul este un las.Este un las daca sta cu accea tipa pentru interesul cu cariera, este un las daca sta cu accea tipa pentru ca intr-adevar o place si in fata ta nu o recunoaste, este un las pentru ca accepta sa duca o viata dubla.
vorbeste cu el, spune-i ca te-ai tot gandit si nu poti continua asa. daca intr-adevar te iubeste trebuie sa o paraseasca pe acea fata, daca nu propune-i o relatie deschisa in care fiecare face ce vrea(adica si tu, la o adica sa ai pe altcineva si poate cine stie, acel cineva s-ar dovedi ok si ai ramane cu el). E un lucru oribil cel cu relatia deschisa insa, in cazul de fata, pe tine te-ar ajuta pentru ca asa, ori el ar simti pe pielea lui ce inseamna sa fii inselat si posibil sa renunte la tipa de care spui si sa reveniti la relatia frumoasa din trecut, ori nu si atunci inseamna ca nu te iubeste si deci oricum ai nevoie de altcineva care sa te faca sa il uiti.
Multa bafta si sa stii ca desi e greu de grezut, despartirile dupa o relatie de 2 - 3 ani provoaca suferinta acuta 2-3 sapatamani si apoi timpul te va face sa il uiti.
Eu iti doresc numai fericire indiferent ca ea va veni alaturi de el sau de altcineva si mult curaj, infunta-l, nu are rost sa suferi asa,,

| nsn83 a răspuns:

Uita-l! Sau daca iti place sa suferi continua! Insemna ca inte cariera si dragoste el alege cariera nu stiu cum esti tu dar mie nu imi place ca intr-o relatie sa ocup locul 2!

| olgutza_3910 a răspuns:

Ma sochezi un pic... tu stii sigur ca te insala si nu faci nimic? Opreste-te! De ce suferi singura? Daca esti sigura, sigura ca el iese cu fata aia vb cu el, si nu trebuie sa taci cind altii profita de tine, nu tacea nu uita ca esti fata si ai mindria ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa'l! Respectate! Si daca se intoarce la tine cu ceva schimbari de comportament, tocmai atunci sa'i acorzi o sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e foarte clar, ori nu vrea sa renunte nici la ea nici la tine, ori ii e ruda si vrea sa profite asa cum ti-a si spus. Totusi, tu ar trebui sa stii mai bine cum sta treaba in sensul ca stii exact cum se comporta fata de tine, ma gandesc ca daca nu ti-a ascuns totusi nu se fereste de tine si poate e chiar adevarat ce ti-a spus.

Totui...nimic serios? Vrei sa zici ca s-a sarutat de exemplu cu fata asta? Daca a facu asta, clar nu e ruda si clar te vrajeste pe fata! Sincer? In locul tau m-as duce la el can e cu tipa respectiva si l-as saruta sa vad exact reactiile, asa te-ai convinge singura cat de sincer e baiatu'! Bafta mare si sa ne zici ce ai facut!