| Mihamihh a întrebat:

Ma simt rau, mi-am facut acest cont doar pentru a ma descarca. Nici nu stiu cu ce sa incep. Sunt urata, si grasa. Ma simt foarte rau tot mai des, in clasa toate fetele sunt frumoase, au o siluetă perfecta, au parul frumos, al meu e scurt..nu creste, uscat si ros, nu au cosuri sau puncte negre. Din cauza ca sunt grasa nu pot purta nici haine mai dragute. Am incercat diete, multe dar nu functioneaza, mananc sanatos de 3 luni, si am cu 3 kg in plus, nu stiu de unde. Ma rog, atunci cand vad fete atat de frumoase, sunt geloasa, ajung acasa ma vad in oglinda si incep sa plang. Nu suport nimic la mine. Atat ca invat bine, si din cauza aia se iau colegele de mine, cand iau o nota mai mare ma barfesc."grasa, urata, macar atat" sau chiar chestii de genul, is saraca, nu am bani de haine, port aceleasi haine. Problema e ca port 2-3 zile aceleasi haine pentru ca fiind grasa ma simt bine doar in anumite haine, largi, inchise la culoare si comode. Ma simt tot mai rau, nu stiu cum sa repar asta, cum sa fac sa imi fie bine mie in primul rand, sa ma iubesc pe mine si sa ma accept. Si nu vreau mila nimanui, vreau doar pareri sincere. Si vreau pareri de la persoane care stiu ce inseamna sa te simti asa, care se pot pune in locul meu. Mersi

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca esti desteapta, ce conteaza. Inteligenta e calitatea specifica omului. Daca esti cea mai desteapta, le esti superioara. Tot ce trebuie sa faci este sa nu te lasi sugestionata. Oamenii se dusmanesc unii pe altii, nu stiu cum sa se descurajeze mai tare unul pe altul. Nu spun ca te-ar dusmani pe tine in special, nu e asta, dar tu ai un punct mai sensibil. Invatatul e treaba cea mai buna, in cincizeci si ceva de ani nu am gasit nimic mai bun. Eu invat in fiecare zi, citesc pe o baza de date cu acces platit. Daca o sa ajungi buna intr-un domeniu al stiintei, asta o sa iti dea singurele satisfactii valabile. Oricum prin relatie nu se realizeaza nimeni, relatia aduce numai dezamagire si suferinta. Stiinta nu te va dezamagi.

| alin131 a răspuns:

Una din cele mai dragute persoane pe care le-am cunoscut vreodata era supraponderala, zambea continuu si era mai mare dragul sa ma vad cu ea... (A ajuns notara din cate stiu)

Nu imi place ca te urasti tu pe tine... Pai ce e asta? Dumnezeu te trimite aici sa iti traiesti viata si sa te bucuri de fiecare zi si tu plangi sa il superi pe Dumnezeu?

Mai, daca vrei sa slabesti, se poate, dar nu cum crezi tu cu dieta si aia e. Vezi de unde e cauza, posibil sa fie de la tiroida, sau de la stres sau altceva.

Dupa ce vezi de unde este, trebuie sa incepi sa mergi la o sala unde este un antrenor care stie cum sa te ajute sa slabesti sanatos si benefic corpului tau.

Sau faci sport acasa dar faci sport...

Am avut o prietena care avea 80 de kg la 1.70 si in 1 an si ceva a ajuns la 50-53 kg. Dar sala era sala, ambitia de a slabi ambitie si mancarea era mancare. Manca bine, dar manca putin si des si nu depasea o anumita limita de calori pe zi...

Daca vrei sa slabesti poti, dar nu te mai supara si stresa atat.

Eu aveam la 18 ani 1.82 cm si 50 de kg. Deci da-ti seama ce slab eram ca barbat.

Si tot zambeam si tot eram mai happy. Depinde mult si cum esti tu ca si caracter mai, si nu mai baga in seama ce spun altii.

Vezi tu, Dumnezeu ne invata sa ne iubim aproapele, si tu daca asculti cu urechile ciulite ce spun altii despre tine si te superi si te stresezi, ajungi acasa si plangi...

Iti provoci stres, te superi pe tine si il superi pe Iisus Hristos.

Mai, te rog sa ridici capul sus si daca vrei sa slabesti, slabeste, daca asta te face sa te simti mai bine, dar fa-o in mod sanatos si nu in mod haotic.

Toate femeile sunt frumoase, zambeste in oglinda si o sa vezi ca esti frumoasa.

Iisus Hristos te iubeste.

| cdl42002 a răspuns:

Bună. Am avut si inca poate mai am aceeași problemă ca si tine dar într-un fel nu mă mai preocupa asta de un timp. În primul rând trebuie să accepți ca mereu vor exista persoane mai frumoase decât tine, mai slabe decât tine, mai drăguțe decât tine. Si ce daca?! Tu, tu ești speciala in felul tau, nimeni nu e si nu va fi ca si tine. Si presupun că nu ești atât de grasa pe cât crezi. Oamenii din jurul tău te fac să te simți așa. Dacă nu ar fi ei, te-ai mai gândi la asta? Probabil nici nu ți-ar păsa. Ai spus că ești deșteaptă. inteligenta este unul dintre cele mai frumoase lucruri la o persoană pe care nu toată lumea o are. Poti sa fii frumoasa daca ești o pițipoancă proasta. Inteligenta o să te salveze în viitor. Când ele vor fi parașute sau lucrătoare la Kfc, tu vei fi intr-o vacanta exotica. Așa că nu are rost să te deprimi. Gândește-te că sunt persoane care arată mai rău sau au cancer. Bucura-te că ești sănătoasă că ai o viață decentă. Cat despre ce spun alții, nu îi asculta, atâta pot, vorbește doar invidia. Fii indiferenta!
Încearcă să te simți bine în pielea ta. Când încerci să slăbești si te abți să nu mănânci atunci te ingrasi mai tare ( experienta proprie). Încearcă să îți faci prieteni cu un caracter frumos ( știu că e greu) care să te facă să te simți bine, să zâmbești, să uiți de lucruri oribile sau neimportante care te fac tristă. Cel mai important e să fii tu. Lasă figurantele să vorbească, tu știi că într-o zi vei fi deasupra lor. Poti sa faci orice, nimic nu e imposibil. Frumusețea vine din interior! Te pup, be the best and *** the rest laughing)

| PheoniXD a răspuns:

Buna. Deci crede ma ca ceea ce gandesti tu acum as gandi si eu daca as fi super negativista. Sunt in aceeasi situatie ca tine aproape. Daar, uite cum sa te simti mult mai bine in pielea ta si sa te iubesti mai mult:
1. In legatura cu kg. Sunt sigura ca nu ai chiar 200 de kg deci esti ok, nu? Dar uite niste sfaturi cu care poti slabi usor si frumos: nu manca deloc intre mese, nici macar o nuca, nimic. Nu manca seara sau daca nu poti, nu manca dupa 18. Fa sport, chiar si 20 de minute in pas rapid ajuta super mult. Daca ai gusa, poate ca ai o problema cu tiroida. Te poti duce la medicul de familie, sa stii ca exista niste pastilute pe care eu, la sfatul medicului, le am luat si acum am fata mai subtire. Deci poti sa slabesti usor laughing
2. In legatura cu parul. Tunde te mai des, va creste bogat si pufos parul. Aplica ti balsam pe par, il face lucios si fluid.
3. In legatura cu fericirea. In fiecare zi spune ti de cate ori poti ca esti superba si gaseste ti un crush. Asta face viata mult mai interesanta. Succes :