| anonim_4396 a întrebat:

Sunt demoralizata din cateva puncte de vedere. Stiu, nu sunt foarte "batrana", am doar 13, aproape 14 ani, dar, cu toate acestea, sunt foarte complexata.
Sunt in clasa a 8-a, trec a 9-a, am fost data la scoala de la 6 ani neimpliniti. Invat bine, dar nu la acest lucru stau prost, ci la faptul ca ma cred inferioara fata de colegele mele, fata de alte fete de o varsta cu mine, sau chiar mai mari ca varsta decat mine.
Sunt inalta pentru varsta mea, dar ce sa fac...asa sunt eu si nu am ce face. Ma simt urata, foarte urata! Ma simt urata, atat la fata, cat si la corp! Am o parere foarte proasta despre mine de care nu pot scapa, desi incerc!
Majoritatea fetelor pe care le vad pe strada le vad machiate, fitoase si se cred asa...frumoase, incat devin chiar dezgustatoare oh go on.
Ma simt asa...inalta si inferioara celorlalte. Am impresia ca toata lumea ma priveste intr-un fel:"Moooama uite si la aia cum arata! :O"
"Ce fata aree! I don't want to see"
"Cum arata fratee!"
Nu sunt grasa, nici chiar slaba, dar nu ma plac!
Stiu ca nu e un lucru bun, nu sunt extraterestru, dar poate mai exista complexati ca mine si ma pot ajutabig grin.
Sunt unele colege care ma cred proasta, doar pentru faptul ca le ajut in orice... Stau si ma gandesc aproape in fiecare zii cand o sa incep sa ma accept eu asa cum sunt?
Si sunt mult mai multe chestii pe care daca le spun, pentru voi, devin penibila... dar asta e viata mea straight face.

Sper sa ma ajutati cu cate un sfat si sa nu va bateti joc. big grin

Mersii:*:*

13 răspunsuri:
| IsJustMe007 a răspuns:

Nu te mai crede urata! Daca u crezi ca esti urata si ceilalti vor crede la fel! Si pana la urma ce-ti pasa tie ce cred ceilalti? asa eram si eu inainte...si acum cand cineva imi zice ca nu-mi sta bine cu vreo haina hai ca sunt urata azi ii zic "asa si? e corpu/fata ta?"winking Toti suntem frumosi in felul nostru.E bine ca esti inalta doar nu ai vrea sa fii "1 metru sub cleanta", nu?laughing Bafta in contunuare si tine minte, ESTI FRUMOASA ASA CUM ESTI!

| Unicucebeea a răspuns:

Eu sunt complexata din cauza vocii de exemplu happy. Dar am alte calitati si talente care le-am aratat.Incearca si tu sa-ti gasesti calitatiile si va fi bine. Si si eu sunt inalta... Dar m-am oprit si celelalte fete au ajuns mult mai imense. Deci e ok happy Si nu cred ca esti urata.

| eulliric99 a răspuns:

Buna! Imi pare rau de tine.Asa eram si eu...intrasem intr-o depresie chiar pana la emo.O fata din alea fitoase de la mine mi-a devenit prietena si mi-a zis multe chestii bune si am devenit si eu o fata acceptata, nu populara.Despre tine nu cred ca esti urata.Si nu e normal sa te machiezi la varsta asta.Pentru ca sa fii frumoasa zi cand te uiti i oglinda :,, Sunt frumoasa"si in curand vei deveni.nu descuraja.Pentru a fi placuta de baieti, deoarece fetele sunt rele invata bine, glumeste, fi tupeista si foloseste un parfum care e bun, baiatul de care imi place adora Incandessence de la Avon si in ultima vreme a inceput sa ma placa.Nu dispera! bucura-te de viata. Sper sa fie mai bine si ca te-am ajutat.

| Elial a răspuns (pentru eulliric99):

Defapt...sunt prietena cu o fata populara si, din potriva...asta ma face sa ma cred si mai inferioara. sad

| eulliric99 a răspuns (pentru Elial):

Gandeste-te ca esti mai buna ca ea la ceva.De ex. prietena mea e varza la mate, fizica si chimie la care merg la olimpiada iar ea are o voce de aur pe gand eu sunt complet afona...

| Elial a răspuns (pentru eulliric99):

Si "prietena mea" e varza la scoala, dar se foloseste de mine:copiaza la teste, ma intreaba si cand este ascultata raspunsurile si multe altele. Intr-un fel suntem prietene pe interes: eu stau cu ea sa fiu mai populara sa fiu vazuta mai bine, iar ea sta cu mine sa invete mai bine. Amandoua stim ca suntem prietene false... Ne barfim una pe alta pe la spate. sad

| Necunoscut112 a răspuns:

Stii? majoritatea oamenilor au cate un complex. e imposibil sa iti palca totul la tine. La varsta ta nici eu nu aveam o parere prea buna despre mine, dar odata cu timpul am invatat sa ma accept asa cum sunt, ba mai mult:sa ma iubesc! chiar daca nu am ochi albastri, nu am forme perfecte etc.Fii sigura ca exista persoane care te plac asa cum esti. Bucura-te de copilarie si nu lasa micile defecte(care poate nici nu exista cu adevarat) sa-ti umbreasca fericirea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare om e unic in felul lui si asta il face special, deosebit.
incearca sa gandesti pozitiv sa zicem, te scoli dimineata te uiti in oglinda si zici "sunt frumoasa, oamenii se vor purta frumos cu mine...".
Esti ceea ce gandesti, cu cat ai o parere mai proasta despre tine cu atat cei din jur se vor purta mai urat cu tien iar tu te vei simti degustata.
Incearca sa gandesti pozitivi si vei observa o schimbare in numai cateva zile si eu am avut o parere proasta despre mine nimic nu mergea cum vroiam eu nu aveam ce imi doream eu dar daca gandesti negativ nu vei face decat sa amplifici ce este rau viata e prea grea ca sa neo facem si mai grea gandeste pozitiv si lucrurile se vor schimba.

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Si eu am fost la fel..am fost la psihologu scolii m.a ajutat mult.:d du.te si tu.

| Adelina004 a răspuns:

Hey nu trebuie sa crezi ca esti urata.fiecare are ceva frumos si special in felul lui.Si poate chiar intr-o zi cineva se poate indragosti de desectele tale.Adica uite...si eu am fost la fel ca tine cand eram mai mica dar, incet cu incet mi-am facut mult mai multi prieteni care ma plac, acum sunt chiar cea mai populara din scoala.Sa nu crezi ca daca tu te consideri urata (dar sunt sigura ca nu esti pentru ca stii tu, fiecare e frumos in felul lui)si altii te vad la fel.Ai putina incredere in tine :*

| teo812 a răspuns:

Foarte frumos ce ai spus.

| ChristianPunk a răspuns:

Pune si tu o poza cu tine...

| OHIO a răspuns:

Eu cred ca tu ești proasta lor!