| Gabrielle_3626 a întrebat:

mai am inca o problema cu parul, inainte il aveam ff cret si de 2-3 ani ma indrept cu placa, cand ma spal pe cap parul este iar cret, atinci cand este umed, iar atunci cand il pieptan si il usuc devine mai drept. Ce poate insemna asta? Plus ca mai este problema cu electrizarea... Ceva sfaturi dau fundita!:-)

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Ti-ai ars parul. Dar nu-i nimic, mi s-a intamplat si mie. Iti recomand sa te duci la coafor, sa te tunzi( nu foarte scurt, macar sa-ti ia varfurile) si sa iti cumperi apoi ulei de par/balsam/sampon potrivit pentru parul ars.
Nu te mai indrepta asa des cu placa, eu o fac o data pe luna sau chiar mai rar si sa stii ca am parul chiar drept.Iti poti cumpara un gel special ca sa-ti indrepti parul si o perie d'aia rotunda, pentru coafat.Cu uscatorul de par, cu gelul si cu peria o sa ai parul drept, chiar cu o forma frumoasa, fara sa-l arzihappy
Totusi iti recomand sa te duci la un specialist, pentru orice eventualitate.

Uite, poti incerca o masca de par din ulei de masline cu diferite vitamine, sau o masca de par din pudra de cedru, galbenus de ou si lamaie.La sfarsit poti folosi un balsam bun pe baza de tarate de grau/orz/ovaz pe care le gasesti in farmacii.Sa aplici de 2 ori pe saptamana, la radacina parului tinctura de ardei iute.
De preferat este sa tunzi din el, putin cate putin, caci atunci cand va creste, va fi la fel cum l-ai avut inainte sa-l indrepti, cine stie, poate chiar mai frumos smug
Succeshappy

3 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Ti'ai ars parul! Iti sugerez sa-ti tai din varfuri si sa folosesti un sampon special pentru asta.Si daca e nevoie sa te duci si la un specialist, sa vezi ce'ti recomanda pentru parul ars.

| dulkika a răspuns:

Ti-ai ars varfurile.Trebuie sa ti le tunzi si inca ceva nu mai folosi placa ca nu e buna iti poate cadea parul. Exista parca si o perie de indreptat parul care e mai buna.:*

| RuffledOwl a răspuns:

Si eu am parul fix ca al tău.Parul creț, l-am întins la placa, și când îl pieptan parul se mai îndreaptă și pare mai bufant.
Daca vrei ca parul sa stea creț îl poți uda cu putina apa și se aranjează. Se face chiar mai creț. Sau poți folosi crema "sunsilk par creț" care se folosește pe parul uscat sau umed.
Pentru electrizare poți folosii o perie de lemn.