| Ggjsp2 a întrebat:

Salut. Tocmai ce trec clasa a 9-a si am pus la lista aia de licee primul un liceu la care 100% intru pentru ca am peste media cu care s-a intrat anul trecut la el, in plus sunt foarte multe locuri. Dar faza e ca eu nu mai vreau la liceul ala, cum ma pot muta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea transfera abia in vacantele scolare din timpul anului, daca nu schimbi profilul si ai media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat in clasa de transfer.
Daca schimbi profilul te poti transfera doar in vacanta de vara, daca ai media cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer si reusind la examenele de diferente.
In ambele cazuri, daca se depaseste numarul maxim de elevi din clasa de transfer, va trebui si aprobarea Inspectoratului Scolar Judetean.

| Violleta2022 a răspuns:

S-au schimbat legile si transferurile se pot face numai in conditii speciale, fiindca multi copii cu medii mici vor sa intre la licee bune, sau vor sa schimbe profilul de la un liceu cu alt profil la alt liceu si nu este drept sa ocupe locurile celor care au media si au bifat de la inceput sa invete la acel liceu.

Va trebuii sa te interesezi al inspectoratul scolar din orasul tau, ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a te transfera la altul si daca este posibil. Am vazut si cazuri cand directorul noului liceu a refuzat asemenea ttranfer.

| trophin a răspuns:

Te muti în a 11a sau cum e acum

| rumi36 a răspuns:

La ce liceu ai intrat? ca eu am ramas nerepartizata