| Ker0s3x a întrebat:

Daca vreau sa intru la un liceu,si sa zicem ca am media aceea de admitere 7, 00,dar respectivul liceu la care o sa intru este al doilea pe lista cu optiunile mele,si mai este cineva care are aceeasi medie ca mine,si vrea sa mearga la acelasi liceu,iar el are liceul respectiv primul in lista cu optiuni, o sa fie bagat el inaintea mea?

7 răspunsuri:
| ɹαℓυ a răspuns:

Da. El o sa fie inainte ta, pentru ca a pus prima optiune acel liceu.

| Ker0s3x explică:

Ok,cred ca am inteles, dar mai am o intrebare. Este usor sa te transferi la profilul dorit, daca tu esti la alt profil, dar acelasi liceu?

| m3m3sje a răspuns:

E simplu, fii atent :
După ce îți pui pe lista liceele dorite de ex:
Liceul de arta
Liceul Grigorie Antipa
Liceul x
Liceul y
Vei fi repartizat de un calculator iar el ia prima opțiune si ii bagă pe cei care au mediile mai mari ceilalți o sa fie repartizați tura următoare
De ex dacă tu ai pus prima data liceul de arta si nu ai intrat pentru ca nu acei medie vei fi repartizat după ce intra toți iar daca acel „cineva " a pus prima opțiune liceul Grigorie Antipa si a intrat dar nu mai sunt locuri pentru respectivul profil vei fi repartizat a treia oară la liceul x iar dacă nu intri nici la acela vei fi la liceul y (daca ai media necesară) si tot așa

Sper ca te-am lămuritwinking

| TheSunnyDay a răspuns:

Nu neapărat.
Dacă vrei să intrii într-un liceu anume, nu-l pune primul pe listă.
Pune prima data un liceu mai bun ( chiar daca nu ai medie) cu toate profilurile, apoi pune liceul dorit, la fel... toate profilurile.

| TheSunnyDay a răspuns:

Daca ai note bune, este. Daca nu ai o medie pe primul semestru care sa se incadreze, singura ta sansa este sa gasesti un loc liber.

| Robert_George_1995_0PIM a răspuns:

Daca tu ai adaugat acel liceu ca fiind a-2a optiune, iar celalalt concurent are aceeasi medie ca tine, categoric va intra el pe acel loc. Sper ca te-am ajutat.

| Robert_George_1995_0PIM a răspuns:

Daca tu ai selectat acel liceu ca fiind a-2a optiune, categoric ca respectivul va fi admis la acel liceu. Sper ca te-am ajutat.