| 0PopaPorno a întrebat:

Maine trebuie sa trimit un colet unui prieten. Cum procedez? Pentru ca nu trebuie sa`mi dea bani pe el, adica nu e cu plata ramburs. Ce trebuie sa conpletez la posta si ce taxe trebuie sa platesc? Fundaa happy

2 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Depinde de greutatea coletului. Daca are peste 15 kg platesti in plus, dar daca nu, platesti o taxa micuta. Cutia nu trebuie sa aiba scrisuri pe ea, mai bine o invelesti in coli albe, pe o parte scrii adresa destinatarului, pe o parte scrii adresa ta. Iti va da femeia de la ghiseu o hartie unde vei completa datele astea, destinatar, expeditor, continutul coletului...iti explica ea, nu e greu.

| IRemUsI a răspuns:

Se plateste per kg daca nu ma insel.