| mo_7722 a întrebat:

Buna media mea de admitere este 9.25.Sunt din galati si ma gandeam sa daca am sanse sa intru la liceul pedagogic profilul stiinte sociale, insa ultima medie de anul trecut a fost 9.25 anul acesta mediile vor creste, adica am sanse sa intru? O alta intrebare ar fi daca reusesc, cum sunt profesorii, materia, uniforma in ce consta? Va rog ajutati-ma!(fundita, daca are vreo` importantahappy )

Răspuns Câştigător
| georgiana_6517 a răspuns:

Uniforma consta in pantaloni/fusta neagra, camasa alba, sacou negru, cravata cu insemnele liceului ( se cumpara de la scoala in primele zile de scoala).
Profesorii sunt buni(instruiti). La profilul stiinte sociale, la pedagogic sunt cei mai buni profesori. Sunt profesori specializati.
Materia e relativ usoara. Faci cam aceleasi discipline ca si in gimnaziala, doar ca mai apar unele noi, dar nu sunt grele. In clasa a 9-a faci logica, in a 10 -a psihologie, educatie antreprenoriala(ATP), in a 11-a economie si sciologie iar in a 12-a filosofie. Si va mai alegeti voi optionale. Tezele sunt urmatoarele: engleza, romana, istorie/geografie + materia de profil ( in a 9-a logica, a 10 -a psihologie, a 11-a economie, a 12-a filosofie). Faci doar 2 ore de mate, fizica, chimie /saptamana si o ora de biologie. Din clasa a 11-a nu mai faci fizica, chimie si biologie. Se face multa istorie ( 4 ore cred ), geografie( vreo 3 ore ), engleza ( cam 3 - ore ) pe saptamana. Dar nu e greu. E cel mai usor profil si dupa el poti urma aproape orice facultate vrei.
Daca mai ai vreo intrebare poti sa-mi trimiti mesaj sau sa o scrii aici.

PS: Eu invat la pedagogic, la stiinte sociale, clasa a 12-a.

2 răspunsuri:
| XcoverXcXx a răspuns:

Ai avea sanse