| angeliqdream a întrebat:

Mi-am achizitionat de curand un telefon nou...am auzit ca pentru prima oara trebuie lasat la incarcat 24h e adevarat? vreau sa stiu si motivul big grin fundita pentru cel mai rapid raspuns (corect) big grin

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Acest procedeu se numește „formatarea bateriei".
Telefonul trebuie să fie închis, iar în momentul în care bateria îți apare că este plină (full), scoți telefonul de la încărcat, și îl încarci din nou tocmai când te avertizează că nu mai ai baterie (nu mai devreme!).
Motivul este simplu : îți formezi bateria să țină cât mai mult.
Să-l folosești cu plăcere.
Baftă!

4 răspunsuri:
| Autumnfeelings a răspuns:

Sa se formateze bateria.

| Andr3e a răspuns:

Da,e adevarat.Pentru ca telefonul sa aiba un meniu cat mai bun sh pentru a nu se descarka repede in tmp.Asta ar trebui facut timp de vreo saptamana.adica dupa ce se termina bateria sa-l bagi iar la incarcat sh iar la inkarkat pana stii ca l-ai bagat de 7 ori.Dar nu trebuie lasat 24 d e ore ci 12 ore!
Funda?; x

| Rynlor a răspuns:

Te referi la formatarea bateriei? eu stiu ca se tine 12 ori la incarcat in momentul cand telefonul e descarcat complet, aplici aceasta metoda de 3 ori tongue

| zaiky a răspuns:

Pentru ca bateria trebuie "reformatata" dar intai trebuie golita bateria