| XByancaElenaX a întrebat:

Buna mi-am luat un telefon azi cosmote smart play si cand il bag la incarcat ca sa il tin 24 de ore nu se incarca nimic nu reactioneaza si e descarcat de tot rapid va rog ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Am inteles, lasa-l pana dimineata dar inchis. un telefon nu trebuie lasat deschis la incarcat, pentru ca asa se scurteaza durata de viata a bateriei.Verifica sursa de curent, deci incearca si la alta priza. E posibil, daca telefonul era in regula, sa fie si de la incarcator. Poate incarcatorul are o problema. Daca pana dimineata nu se incarca, du-te cu el de unde l-ai luat, cat mai repede.

3 răspunsuri:
| Mareacluj a răspuns:

Normal trebuia sa ti-l probeze. In principiu daca un telefon nu e folosit f.mult timp (2-3 luni sau mai mult), trebuie lasat f.mult in priza. Eu am patit asa cu 2 telefoane pe care nu le prea foloseam, dar intr-o zi, avand nevoie (intrucat tel curent era la reparatie sau il uitasem pe acasa la parinti) am apelat la acele telefoane pe care nu le folosisem luni intregi. Imi amintesc ca unul l-am lasat in priza vreo 24 de ore, am vazut ca nu se aprinde deloc, mi-am spus ca e stricat si nu am mai avut grija lui, dar a ramas in priza sin dupa vreo 2 zile cand din intamplare am trecut pe langa el si l-am luat din priza am constatat ca mergea. Si acum dupa vreo 3 ani merge f.bine. La fel si celalalt. Ar putea fi si problema asta. Insa in mod normal ar fi trebuit sa ti-l probeze. Eu am avut peste 20 de tel la viata mea si de cate ori mi-am cumparat (inclusiv din alea la abonament) mi le-a probat. Lasa-l in priza pana dimineata si daca nu porneste, mergi cu el si cu actele, inclusiv garantia, acolo de unde l-ai achizitionat si explica-le problema. Daca e defect or sa ti-l schimbe.

| XByancaElenaX explică (pentru Mareacluj):

Pai ajuta-ma te rog avea 2 liniute si le-am folosit sa umblu sa vad cum e si nu stiu zic sa il las pana dim si .....de dim sa vad daca merge dar in principiu ce sa faCcrying ca sunt disperata

| XByancaElenaX explică (pentru Mareacluj):

Si cand am probat putin bateria acasa sa il las putin crying mergea si acum nu stiu ce sa fac

| Mareacluj a răspuns (pentru XByancaElenaX):

Am inteles, lasa-l pana dimineata dar inchis. un telefon nu trebuie lasat deschis la incarcat, pentru ca asa se scurteaza durata de viata a bateriei.Verifica sursa de curent, deci incearca si la alta priza. E posibil, daca telefonul era in regula, sa fie si de la incarcator. Poate incarcatorul are o problema. Daca pana dimineata nu se incarca, du-te cu el de unde l-ai luat, cat mai repede.