| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu de unde si cu ce sa incep.Ideea e ca mama vrea sa ma duc la ea in Spania sa fac cursurile de stewardessa si sa-mi incep o noua viata,iar iubitul meu vrea sa plecam in Italia in scurt timp(el si-a gasit de munca acolo),dar simt ca pentru relatia noastra doar eu "trag" pentru ca el greseste mereu si ma invinovateste pe mine pentru asta(m-a mintit,m-a jignit,m-a inselat de n ori,iar eu l-am iertat mereu pentru ca il iubesc si am sperat intotdeauna ca se va schimba,dar mai stiu ca durerea nu e iubire).Ce-i drept de multa vreme nu m-a mai inselat(cred), dar mereu gaseste fel si fel de motive sa ne certam, iar vina o arunca mereu asupra mea(el greseste, eu trebuie sa-mi cer iertare).Un sfat sincer as vrea! ce ma fac? Ce drum sa aleg? jumatate din mine ar pleca in Spania, dar cealalta jumatate in Italia...Ce ma fac? crying sad

Răspuns Câştigător
| bianca12maria a răspuns:

Decizia iti apartine, dar sa stii ca nimic nu e mai important decat familia.Plus ca mama ta vrea sa te duci la ea ca sa iti creezi tu un viitor.Dar nu uita asta a fost doar un sfat mai departe tu decizi.Bafta! Funda?

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ooooof, nu pot sa inteleg fetele astea care stau sa inghita umilinti si durere si suferinta de la vreun oarecare, ce-aveti? nu va place sa aveti o viata calma si linistita? daca ala te chinuie in halul asta de ce stai pe ganduri? ce te atrage sa stai cu el? iti dai seama daca acum face asa, cand o sa stai in Italia pe "banii lui" cum o sa faca? crezi ca nu mai sunt si alti barbati pe lumea asta? sunt, iar nemernici ca ala cu gramada, deci nu-ti face probleme, gasesti altul. acum serios vorbind, mergi si fa-ti o situatie ca lumea, daca ai ocazi sa faci o scoala buna (care mai e si scumpa) nu rata ocazia. cu ce te alegi sa stai langa ala? ia sa ajungi tu stewardesa, sa cunosti si vreun pilot care sa te placa si sa ai o relatie normala si frumoasa, sa vezi cum o sa te intrebi singura cum ai putut sta langa ala. nu merita sa arunci o meserie si un viitor pentru el, daca era om bun si serios merita sa stai pe ganduri, dar asa mergi la mama ta, mergi inainte in viata, nu sta sa te infunzi in namolul suferintei, al chinurilor si al frustrarilor! succes, mergi si fa-ti o viata frumoasa!

| mixxjim a răspuns:

Hai lasa prostioarele astea, daca ai ajuns sa-ti pui problema inseamna ca nu esti chiar oarba, doar putin chioara poate laughing isi cer iertare si cei care isi bat sotiile pana le baga in spital, si cu prima ocazie le fac acelasi lucru. e ca o boala ceea ce face, are momente cand realizeaza si chiar ii pare rau pe moment dar cum se iveste ocazia uita tot si face la fel. fa-ti un bine, ia o varianta de mijloc. mergi si fa cursul si apoi mai vezi cum faci. in acest timp de despartire de-abia aveti timp si posibilitatea sa vedeti amandoi, mai la rece, ce e cu voi si ce se intampla si cum e fara celalalt. si apoi mai vedeti cum faceti, ce zici? acorda-ti si tie o sansa, ca lui i-ai acordat multe, crezi ca se poate?

| anca29 a răspuns:

Decât să pleci în Italia ca el să te chinuie mai bine îti găsești adevărata iubire în Spania

| anca29 a răspuns:

Te face să suferi deci nu merită efortul

| TheDarkQueen a răspuns:

Daca il iubesti mult pe baiatul acela ai putea sa-i spui sa nu mai faca greselil si sa te invinovateasca pe tine, si daca tot nu intelege, eu cred ca ar fi cazul sa va despartiti...

| mixxjim a răspuns (pentru TheDarkQueen):

Mai mult de 1 saptamana maxim nu inteleg niciodata nimic, daca intelegea nu facea ce face de la bun inceput happy e ca si cum te-as ruga sa intelegi sa nu-ti mai placa culoarea verde sau inghetata de ciocolata (sau ce-ti place tie), nu se poate, asta le e firea, de-aia nu trebuie sa-i "intelegi" prea mult timp