| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Nu ma descurc deloc cu matematica, nu o pot înțelege, nu ma ajuta absolut nimic, am încercat de atâtea ori, și în zadar. Nu trec de 5-6. In punctul ăsta nici nu mai vreau sa incerc, am avut atâtea nopți nedormite din cauza ca am învățat pana târziu, ca după sa iau în test 5...Ma simt ca ultimul prost care nu e în stare de nimic. În fiecare zi stau cu stres știind că am matematică, nu mai suport, vreau să mor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata cu creionul pe hartie rezolvand zilnic zeci si sute de exercitii si probleme.
Inchide telefonul, computerul, laptopul si incepe sa rezolvi. sambata si duminica poti face chiar 10 ore d ematametiac pe zi, ca ai destule ore la dispozitie.
Din atata lucru nu a murit nimeni, doar pune mana serios pe carte si creion si rezolva tot ce-i pica in mana, ca numai asa se invata matematica.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu ai un profesor care sa te faca sa intelegi. Matematica este o stiinta exacta si usoara daca are cine sa te faca sa o intelegi. Plateste cateva luni niste meditatii la un profesor cu experienta de la care simti tu ca poti intelege si o sa vezi ca altfel merge treaba.

| alexandru3107 a răspuns:

Matematica nu se defineste ca un monstru cu 6 capete happy. Este o materie ca oricare alta, care necesita implicare si multa munca. Matematica o lucrezi cel mai bine cu pixul si cu foaia in mana. Nu iti poti da seama din prima de rezolvarea unei probleme. Trebuie sa fii atent la teorie, sa o inveti, ca sa o poti aplica in problemele intalnite. Totusi, daca nivelul tau e unul mediocru, nu poti deveni excelent, nu toti sunt inclinati catre materiile realiste. Dar daca iti doresti progrese, ceea ce este foarte bine, trebuie sa lucrezi pana vei reusi. Lucreaza mult in particular, cu un profesor, si mai ales, pe cont propriu. Si, in final, fii foarte atent la ceea ce se lucreaza la clasa de catre colegi si profesor.