| Ingridd22 a întrebat:

nu o mai suport pe mama! mereu imi spune ca nu o sa intru la cel mai bun liceu din orasul meu (sunt clasa a 7a si urasc matematica dar am note bune la mate ). nu are deloc incredere in mine. tipa la mine mereu si toata ziua vrea sa lucrez la mate, de parca nu as avea si alte materii. mi-a spus ca in vacanta nu o sa ma lase deloc afara si ca o sa ma inchida in casa toata vara. mereu face faze asa. m-am saturat. imi vine sa ma omor. sad. voi ce spuneti ca ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| PulbereDeStea a răspuns:

Este bine ca isi face griji pentru tine si ca te pune sa inveti, asa nu lasi temele de pe azi pe maine. DAR totusi cred ca exagereaza. Scoala este buna dar cand exagerezi poti sa obtii un efect nedorit asupra sanatatii tale. Sunt persoane care nu mai sunt intregi la minte, si asta datorita obsesiei lor de a invata pana la epuizare. Sfatul meu ar fi: invata sa obtii note cat mai bune, chiar daca unele materii nu iti plac. Sa sti ca cititul pe mine ma relaxeaza, iar laptopul si televizorul imi provoaca dureri de cap, poate ca functioneaza si in cazul tau, deci ar trebui sa privesti si partea buna a lucrurilor. Cat despre faptul ca se enerveaza si tipa la tine, incearca sa fi tu calam, dar in acelasi timp sa fi la zi scoala, sa nu aiba ce sa iti reproseze. Dai o lectie, cand ea se enerveaza tu prefate ca nu iti pasa de tipetele ei, tu preferand sa inveti. Si cand o sa ajungi in clasa 12 si o sa ai medie mare, atunci sa vezi ce satisfactie o sa ai pentru ca poti intra la ce facultate vrei dar mai ales ai sansa sa intri cu bursa.

| Lolec7 a răspuns:

Sa cazi la un program cu mama ta: de la ora x, la ora y fac teme si de la ora z, la ora m ma joc sau fac alte activitati.

| Ingridd22 explică (pentru Lolec7):

Pai daca ar fi dupa mama programu ar arata cam asa : 8:00-14:00 -scoala. 14:30-21:00 teme. 21:00-22:00 citit si dupa la culcare. nu ma lasa deloc afara si la laptop stau doar cand ea e plecata.

| ativreavoisastiti a răspuns:

Dispari de acasa pentru cateva zile si nu va mai fii atat de dura cu tine

| MeowGirl a răspuns:

Buna. Eu cred ca mama ta ii prea dura cu tine adica e bine ca vrea sa ajungi la un liceu bun dar sunt sigura ca ea ar vrea sa intri pe mate-info si cred ca tu nu ai vrea asta.Eu daca as fi in locul tau as vorbi cu ea si daca nu as rezolva nimica cred ca nu as mai vorbi cu ea tu faci cum crezi.