| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.Urasc Matematica.Nu pot sa o sufar din mai multe motive.De la profesorii cu care am facut mate nu am inteles nimic si in plus mi se pare foarte complicata.Am note cat de cat bune pentru ca sunt o fata linistita si ma cunoaste profesorul., dar in realitate sunt varza.Tot anul de abia daca am inteles cateva exercitii, numerele mi se amesteca in cap.ce sa mai zic de numerele mari. x_xInca nu fac exercitii cu numere trecute de 10000, dar daca as face ar fi groaznic.Sunt in clasa a 6-a, am avut medii de 7 si 8, dar eu chiar nu inteleg nimic.straight faceNu stiu ce sa zic..eu am invatat tarziu si sa numar.Sunt cam grea de cap la matematica. daca se apuca parintii sa imi explice nu imi explica bine si se enerveaza..eu sunt si foarte emotiva si daca tipa cineva la mine nu mai pot invata.La tabla nu trec aproape deloc...ma gandesc mereu "Daca trec si ma fac de rusine"? Nu sunt singura care nu stie., dar nu imi place situatia asta.Nu lucrez prea mult pentru ca nu inteleg..si cand vad probleme mari si numere mari nu mai inteleg nimic.straight faceMa gandesc ce o sa fac la liceu..La celelalte materii am note mari, iar la romana 10, dar nu inteleg deloc matematica si fizica.Nu vreau comentarii aiurea.Ce pot sa fac ca sa pricep matematica?

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai note mari și tu ești proastă de bubui!
Asta e o mare minune.
Dacă vreme de peste 5 ani profesorii tăi nu te-au depistat înseamnă că și aceștia ți-au dat note așa de-a moaca.
Vorba aia : E fată bună, e cuminte!
Zici că la română ai zece dar în textul de aici ai destule greșeli de ortografie.
Te gîndești la liceu, ce vei face acolo?
Dar cine îți spune că vei ajunge la liceu?
În viitorul apropiat se va intra cu examen de admitere la română și matematică, scris și oral, cu minim nota 5 la fiecare obiect.
Fetițo, astea nu sînt comentarii aiurea.
Tu vrei neapărat să ți se spună numai de bine.
Păi, cred că din această cauză ai ajuns acum în această situație. Nu s-a găsit nimeni ( mai ales învățătoarea de la clasele 1 - 4) care să-ți spună adevărul în față.
Ai trecut la matematică așa, cum se spune, ca gîsca pe apă.
Eu te sfătuiesc în felul următor.
Dacă ești sinceră cu tine și vrei să ajungi măcar la liceu, fă în această vară un efort foarte dur.
Caută un profesor de matematică priceput și în toată vacanța fă 7-8 ore de exerciții și probleme pe zi, începînd de la clasa a II-a.
Chiar nu glumesc!
Tu de acolo ai lipsuri, care s-au adunat și nu mai știi face nimic acum.
Asta e!

| Taga_Elena_1959 a răspuns (pentru corolav):

@coralav,nu iti este rusine? Sa faci o fata pe care nici nu o cunosti Proasta! Eu nu imi permit sa scot aceste cuvinte pe gura,si tu? Un membru "Toti pentru unul"trebuie sa fie drept si corect! Nu un om care injura, sfatul tau e bun, dar nici chiar asa! Recunosc ca nici eu nu sunt o mare matematiciana, dar nu iti este rusine? Serios acum, ai vreun drept, sa o faci pe aceasta DOMNISOARA proasta? Ai bun simt sau esti un nesimtit/a? Imi pare rau ca te fac asa dar din bun simt ar trebui sa iti certi scuze, sper ca te-am ajutat si mai sper ca data viitoare sa nu mai folosesti acest cuvant!

| Taga_Elena_1959 a răspuns (pentru corolav):

Si ai o mica greseala de ortografie și nu mai știi face nimic citeste inainte si eu am facut o greseala certi( vroiam sa scriu ceri

| aumih16 a răspuns:

E grea matematica! dar in viata iti foloseste!

| Чернобыль a răspuns:

O doamne, tu semeni cu mine! Nici eu nu inteleg matematica.
Si eu sunt foarte emotiva, sensibila!
Numai daca aud pe cineva ca tipa la mine incep sa plângsad

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru Чернобыль):

Si euuu moooor rolling on the floor))
Sau cand ma cearta parintii si incep sa plang si ei se enerveaza mai tare laughing oricum eu sunt PARALELA cu matematica in gimanziu mai spuneam si eu cate ceva acum sunt PRAF.Mai bine imi preda chineaza ca inteleg mai bine laughing

| leeya a răspuns:

Ai avut medii ff mici! Matematica o inveti doar facand meditatie. De ce nu iti gasesti un profesor caruia sa-i explici problema ta si sa incepeti cu eercitii simple, sa faceti lectiile din nou, etc.
Icerci sa inveti lectiile la geometrie, la algebra calculezi si tu. Icerci sa treci si la tabla fiindca n-o sa rada nimeni de tine daca nu stii. N-o sa vezi niciodata ce poti daca nu treci la tabla. Eu una sunt cea mai buna din clasa la mate, am avut media zece, dar pot sa spun ca nici eu nu prea am inteles matematica la inceput, dar am facut meditatie cu un profesor bun, care mi-a explicat pe intelesul meu. Si eu sunt tot in clasa a VI-a. Daca ai la romana media 10, inseamna ca esti o fata buna, care nu merita sa te pirzi tocmai acum. Trebuie sa faci si facultatea, sa nu te limitezi doar la liceu.
Imi dai, pls, funda?

| samynța a răspuns:

Da

| samynța a răspuns:

@coralav, nu iti este rusine? Sa faci o fata pe care nici nu o cunosti Proasta! Eu nu imi permit sa scot aceste cuvinte pe gura, si tu? Un membru "Toti pentru unul"trebuie sa fie drept si corect! Nu un om care injura, sfatul tau e bun, dar nici chiar asa! Recunosc ca nici eu nu sunt o mare matematiciana, dar nu iti este rusine? Serios acum, ai vreun drept, sa o faci pe aceasta DOMNISOARA proasta? Ai bun simt sau esti un nesimtit/a? Imi pare rau ca te fac asa dar din bun simt ar trebui sa iti certi scuze, sper ca te-am ajutat si mai sper ca data viitoare sa nu mai folosesti acest cuvant!

| andreisoci a răspuns:

Si eu sunt la fel cu matematica, dar mai misc cate ceva

| Taga_Elena_1959 a răspuns:

@coralav,nu iti este rusine? Sa faci o fata pe care nici nu o cunosti Proasta! Eu nu imi permit sa scot aceste cuvinte pe gura,si tu? Un membru "Toti pentru unul"trebuie sa fie drept si corect! Nu un om care injura,sfatul tau e bun,dar nici chiar asa! Recunosc ca nici eu nu sunt o mare matematiciana, dar nu iti este rusine? Serios acum, ai vreun drept, sa o faci pe aceasta DOMNISOARA proasta? Ai bun simt sau esti un nesimtit/a? Imi pare rau ca te fac asa dar din bun simt ar trebui sa iti certi scuze, sper ca te-am ajutat si mai sper ca data viitoare sa nu mai folosesti acest cuvant!

| horia2000 a răspuns:

Salut eu is in clasa a 7-a eu ti-as propune sa te apropii de parinti sau de profesorul sau profesoara de mate si sa intrebi de ore particulare de mate. incearca ca mie cu engleza m-a ajutat, acum am numai 9 si 10 la engleza.

| horia2000 a răspuns:

Salut eu is in clasa a 7-a eu ti-as propune sa te apropii de parinti sau de profesorul sau profesoara de mate si sa intrebi de ore particulare de mate. incearca ca mie cu engleza m-a ajutat, acum am numai 9 si 10 la engleza.

| nmipbjtaboss123 a răspuns:

Parca mi-ai citit gandurile. Si eu sunt in aceeasi situatie

| D3VoNx a răspuns:

Dupa cum admite si profesorul meu matematica este o materie care se invata exersand. Desigur ca degeaba inveti o teorema si u nu o intelegi, caci nu vei reusi sa o pui in practica. Oricum matematica este o materie complexa si este super atunci cand ii gasesti farmecul.

| Eu2003 a răspuns:

Ca sa inveti sa iubesti matematica trebuie sa iei toata materia de la inceput si sa incerci sa o intelegi. Ai sa vezi ca matematica nu este chiar atat de aiur pe cat o crezi tu. Eu inca de mic, am iubit matematica. Eram fascinat de numere si chiar ma bucuram cand rezolvam o problema mai grea. Anul trecut, inaintea Olimpiadei de Matematica, faza pe municipiu, mi-am rupt mana cu care scriam de obicei. Insa, in doua saptamani am invatat sa scriu cu cealalta mana si am luat chiar mentiune.
Eu te sfatuiesc sa incerci sa inveti si ai sa vezi ca matematica nu e chiar atat de grea.