| Cardaucq a întrebat:

Buna,
Nu stiu cum sa zic și ma simt ciudat spunând asta dar de ceva timp ma simt ireala și am impresia ca nu exist. Ma simt ca într-un vis și uneori parca as fi invizibila privind lumea din jur. Nu stiu dacă acest film este doar la mine in cap, dar astăzi am început sa aud voci in cap doar ca persoanele care vorbesc vorbesc prea încet și nu înțeleg ce zic. Ma simt foarte ciudat și nu stiu ce sa fac.

18 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Poate e din cauza stresului.

| seth2016 a răspuns:

Ce simti par a fi fenomene de depersonalizare (detasare de sine, privesti lumea din jur) si derealizare (te simti ca intr-un vis). Vocile care se aud in cap sunt halucinatii.

Un consult neuro-psihiatric e de facut cat mai repede. Evolutia poate fi rapida, o zi doua. Pot apare si halucinatii olfactive sau gustative, vizuale. Halucinatiile sunt in general urgenta psihiatrica.

| Dana2103 a răspuns:

E mult spus schizofrenie. Schizofrenia trebuie sa dureze ani de zile. Ai doar stari de derealizare. Se manifesta prin senzatia de vis si uneori halucinatii. Este de la stres. O sa treaca! Nu te panica! Daca persista, poti merge la un control psihiatric. O sa ti revii cu timpul oricum.

| Michaeel a răspuns:

Cum adica ''ma simt ireala si am impresia ca nu exist''? Din moment ce resperi si iti bate inima te asigur eu ca esti vie. Daca auzi voci in cap inseamna ca esti doar paranoica si iti faci singura filme. Poate esti doar putin ametita de zici ca te simti asa si auzi voci, dormi putin si poate iti revii.

| Lorena6879 a răspuns:

Te simți bine acum?

| Cardaucq explică (pentru Lorena6879):

Mulțumesc de întrebare, ma simt bine happy

| Lorena6879 a răspuns (pentru Cardaucq):

Și eu am aceste stari și vreau sa știu cum ai scăpa de ele.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Cardaucq):

Au trecut e la sine?

| Cardaucq explică (pentru Lorena6879):

Nu, am încercat sa ma concentrez pe alte chestii și sa fac lucrurile care îmi plac și când ma plictiseam ma uitam la un serial sau învățam un make-up Look nou și ma ajuta și am început sa ma concentrez mai mult pe mine sper sa te ajute happy

| Lorena6879 a răspuns (pentru Cardaucq):

Bine, dar tu când Teai simțit așa, ai avut și presiune pe cap? Amețeală și confuzie, dezorientare?

| Cardaucq explică (pentru Lorena6879):

Amețeli le am in general dar așa No

| Lorena6879 a răspuns (pentru Cardaucq):

Deci nu ai avut presiunea aia pe cap, nu?

| Cardaucq explică (pentru Lorena6879):

Nu

| Lorena6879 a răspuns (pentru Cardaucq):

Ok, mulțumesc pentru răspuns, Seară bună?

| kb9 a răspuns:

Ce-ai fumat? Esti ori prea obosita, ori, chiar ai nevoie sa vorbesti cu cineva, s-ar putea sa ai schizofrenie...ai avut vreo problema? Daca ai vreo problema, poti sa-mi scrii in privat.

| Cardaucq explică (pentru kb9):

Nu fumez. Și nu îmi amintesc sa fi avut vreo problema in ultimul timp dar sunt foarte stresată sunt in clasa 9a și ma tem foarte tare ca nu o sa ajung pana in clasa 12 poate fi din cauza asta. Dar ce e aia schizofrenie?

| Steph890 a răspuns:

Totul se petrece la nivel emotional din cauza unor lucruri care te-au marcat pe interior. Încearcă să asculți muzică care te relaxează și încearcă să ai încredere ca tot ce e pregatit pentru tine este ceva frumos. Incerca sa te regăsești pe tine. Anxietatea asta nu face deloc bine