| ScapaMaDeEa a întrebat:

Pe mine toata ziua ma barfesc colegele, am cele mai mari note din clasa si de cand eram in clasele primare pana acum in liceu, nu m-au suportat niciodata. Ma inteleg binisor cu baietii, dar unii sunt niste ratati cu note de 4-5 care spun ca sunt aproape inutila in clasa etc. sad Ma doare chestia asta. Tot timpul baietii imi zic ca arat bine si sunt frumoasa, si pe urma fetele ma barfesc ca sunt urata si vai, ce vad ei la mine etc. M-am saturat! Daca n-ar fi iubitul meu n-as avea nici un prieten adevarat. Se dau in fata mea prietenele mele cele mai bune si pe la spate ma sapa intr-un hal de nehal! Ce vorbe sa le mai spun? Nu mai suport sa fiu asa printre toti, daca eram mai urata si mai proasta, eram in colectivul lor. Dar daca in pauze ele barfesc non stop eu n-am ce face, vorbesc cu iubitul la telefon si atat... sigh Ce sa ma fac? sad

Răspuns Câştigător
| Rawwrr a răspuns:

Uite, eu m-as mandrii cu chestia asta ca am note mai bune. happy Daca ele nu te vor in colectivul lor, arata-le ca nici tu nu vrei, in plus nu sunt doar ele in toata scoala, banuiesc. laughing Spune-i prietenului tau sa iti faca cunostinta cu prieteni de-ai lui. 7-8 fete nu reprezinta o lume intreaga. Nu mai fii suparata, nu are rost. Ele sunt invidioase, doar atat. Capul sus. Fa-ti prieteni noi, cu care sa stai in pauze, care sa te aprecieze pentru ceea ce faci si esti, nu care sa te barfeasca.

Succes, draga mea. te pup.

7 răspunsuri:
| JustSmile12 a răspuns:

Eu spun sa nu le dai atentie. Nu mai am ce sa zic mai mult pentru ca SpecificForYou a spus cam totul :*

| Filipjack a răspuns:

Buna! Ignora-le! Ele, de fapt probabil sunt geloase pe tine sau pur si simplu nu le intereseaza scoala, prin urmare elevii buni. Asa sunt toti: rad de elevii buni. Totusi, aia buni ar trebui sa rada de aia prosti. Si eu fac parte din varful clasei si totusi nu sunt tratat asa.
Iata! AM SOLUTIA: spune-le la diriginta.

| ScapaMaDeEa explică (pentru Filipjack):

Aia e o tuta si o nenorocita, nici ea nu ma suporta, e tanara nu stie nimic despre ce inseamna sa fi profesor, nu o intereseaza nimic de mine, daca imi da unu cu o piatra in cap nu e problema ei, dar daca da in proasta de Madalina(preferata eioh go on, bani, meditatii, alte alea.) atunci iese cel mai mare scandal!

| BlackLadyR a răspuns:

Pot sa spun ca si eu am trecut prin aceeasi situatie happy, numai ca eu nu aveam iubit... deci ai fost mai norocoasa ca mine tongue. Problema reala este ca invidia a pus stapanire pe colegele tale. In fond cine le poate judeca? Daca esti frumoasa si desteapta e normal ca ele sa fie invidioase pe tine. Dar asta nu inseamna ca au facut bine barfindu-te. Vezi tu, toata lumea e invidioasa, dar unii in loc sa si-o controleze, o exteriorizeaza prin acest fel de rautati. Stii bine ca gura lumii si vantul nu le poti opri, asa ca ignora-le! Asta e lucru cel mai dureros pentru orice persoana. Nu lasa sa se vada ca tu suferi din cauza lor! Arata-le ca ti-e bine fara ele, ca nu te deranjeaza ce spun. Vei vedea ca la un moment dat se vor satura sa te mai supere si vor trece la altcineva tongue( ceva tipic persoanelor de genul colegelor tale ). Acum eu inteleg ca nu poti sa fii prietena numai cu baietii, dar totusi te sfatuiesc sa nu renunti la prietenia lor fiindca un baiat ca prieten e de 1000 de ori mai bun decat o fata. Ai mai spus ca daca ai fi urata si proasta ai putea intra in colectivul lor. Gresit! Tocmai asta isi doresc ele : sa renunti la invatat si sa te alaturi lor astfel vor ramane fara concurenta. Tu ramai asa cum esti! Sunt sigura ca mai sunt fete care te apreciaza, pentru ca toata lumea prefera o persoana desteapta in defavoarea uneia ignorante precum colegele tale. Inteleg ca ti-e greu ca in fiecare zi, la scoala sa le vezi dar sa le mai si auzi barfind, dar nu uita ca nu vei sta cu ele o viata. Anii trec si colegii se schimba. Tu trebuie sa ramai aceeasi! Nu lasa pe altii sa te schimbe! Sper ca te-am ajutat! Mi-ar face placere sa stiu ca nu mai ai probleme cu ele! happy

| Gabby5 a răspuns:

Exact aşa am fost şi eu..tocmai am terminat clasa a8a, sper ca la liceu să nu mai fie aşa. happy Nu aveam chiar cele mai mari note din clasă, dar învăţam bine şi profesorii mă lăudau şi mă dădeau exemplu, ceea ce îi călcau pe coadă pe toţi colegii, mai ales pe fete. Şi de mine ziceau că sunt urâtă şi în toate felurile şi se dădeau drept prietenele mele, şi băieţii îmi zic că sunt frumoase şi chestii d-astea, dar nu trebuie să le bagi în seamă, gândeşte-te că nu merită. big grin Sunt doar nişte invidioase pe felul cum arăţi şi cum înveţi, că ai prieten, e ca şi cum ai avea o viaţă perfectă şi ele încearcă să ţi-o distrugă, iar tu nu trebuie să le laşi să vadă că te afectează ce fac ele. happy "Invidia nu e decât o urmă de răsplată prin simplul fapt că eşti mai bun decât o anumită persoană." Sincer, eu mereu le-am dedicat: "For all of you who talk about me thanks for making me the center of your world.".
Mult succes, nu mai băga de seamă toate ipocritele! :*

| ScapaMaDeEa explică (pentru Gabby5):

Ar fi misto sa le zic fraza asta, fiindca nici macar nu vor intelege ce le-am zis! rolling on the floor De multe ori le zic, daca n-aveti loc de mine, stati inghesuite! laughing