| VladauMara123 a întrebat:

Pentru a fi admis in clasa a XI la frecventa redusa, este imperios necesar sa ai impliniti 18 ani?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu ---ciclul superior al liceului(clasele 11, 12/13) nu este obligatoriu! Asa cum ti-a spus userul neutrino, la forma de organizare cu "frecventa redusa" vei face un an in plus ( clasa a XIII-a).

| VladauMara123 explică (pentru alessia5158):

Asta inseamna ca ma accepta in clasa a XI la frecventa redusa daca eu inca nu am 18? Am auzit de la cineva ca doar persoanele peste 18 ani pot merge la frecventa redusa... sunt confuza. Oare difera de la liceu? ma refer la cel statal si privat.

| alessia5158 a răspuns (pentru VladauMara123):

Da, te vor accepta! Conditia de varsta se aplica numai invatamantului obligatoriu( de 10 clase). Ori, clasele 11 si 12/13 nu sunt obligatorii( le faci daca vrei, unde vrei si cum vei adica, cu frecventa sau cu frecventa redusa).

p.s. Nu te-as sfatui sa alegi forma cu frecventa redusa pentru ca :
* scoala cu frecventa redusa nu este de calitate (rata promovabilitatii examenului de bacalaureat este cu mult mai mica decat la forma cu frecventa).
*vei avea colegi "batrani" ( majoritatea sunt absolventi a 10 clase din anii anteriori).

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu, dar daca ai aceasta intentie trebuie sa tii seama ca vei face un an in plus.