| MaeRii a întrebat:

Buna,persoanele ce au terminat o facultate(fara licenta), pot beneficia de acel somaj+cursurile oferite?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

De ce nu cauti pe agentia fortelor de munca. Sau cum ii spune la autoritatea care se ocupa cu lucrul asta? Parca era ca daca in 6 luni de la terminarea studiilor nu gasesti de munca, poti depune dosarul pentru somaj. Habar nu am, mi-am luat si licenta si masterul.

| T0T a răspuns:

De șomaj fiecare nătărău poate beneficia, chiar și dacă nu are liceul terminat. Nu știu despre ce cursuri vorbești.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu poti sa termini o facultate fara licenta... Programul pe care il urmezi la facultate e Program De Licenta. Deci faci 3-4-6 ani pentru licenta. Daca nu ti-ai luat licenta, nu ai terminat facultatea.
De somaj beneficiaza oricine, si daca nu ti-ai luat bacul ai somaj, nu stiu exact cat timp si cat de mult.
Nu stiu la ce cursuri te referi, cursurile le faci pe bani din buzunarul tau, si tot asa, oricine le poate face, chiar si fara bac in cele mai multe cazuri.

| MaeRii explică (pentru CuriousStuff):

Am vrut sa zic ca licenta e in curs dar facultatea e terminata(incheierea notelor/examenelor), deci daca e inca in curs facultatea, nu se poate primi somaj? Cursurile despre care vb, mi-a zis o prietena ea cand a luat somaj dupa liceu, sa il poata primi era obligata sa participe la niste cursuri de calificare (ex:manichiura/pedichiura).

| CuriousStuff a răspuns (pentru MaeRii):

Trebuie sa treaca o anumita perioada de timp de la terminarea studiilor pana sa primesti somajul. Mi se pare ce vreo 2 luni. Si in timpul asta trebuie sa dai dovada ca tu iti cauti loc de munca, cursurile acelea sunt dovada, tu vrei sa faci ceva, dar nu iti gasesti loc de munca. Ar trebui sa te adresezi Agentiei pentru Ocuparea Fortei de Munca pentru a primi niste raspunsuri mai exacte pentru cazul tau.
http://www.anofm.ro/ -Au si pagina de contact unde poti lasa intrebari ca sa nu trebuiasca sa mergi pana la sediu lor. Sau poti cauta site-ul Agentiei din judetul tau, acolo trebuie sa aiba si numar de telefon, adresa de mail...