| Carmensita275 a întrebat:

poate cineva sa imi spuna daca este interzis sa faci gesturi de dragoste (sarut, luat in brate, tinut de mana) in scoli?

URGENT

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Sunt profesoara de romana si diriginta la clasa a XII-a.
La noi in scoala nu exista nicio interdictie referitoare la saruturi, imbratisari, tinut de mana etc, ci doar interdictii referitoare la sex/dragoste in incinta liceului.
Personal, nu cred ca e politicos (desi nu e interzis si nu se aplica nicio sanctiune in acest sens) fata de ceilalti colegi si fata de profesori, dar chiar si fata de voi insiva, de intimitatea voastra de cuplu, sa va sarutati pasional in public (nu e OK nici in sali de teatru sau de cinema, nici in mijloace de transport in comun, nici in cafenele sau restaurante, nici in Universitate, daca tai fi student, deci nu doar in scoli), dar un pupic scurt, pe frunte, pe obraz sau pe buze, o imbratisare decenta sau o limbare de mana mi se par OK.
Pe acest subiect, am intamplare draguta, de zilele trecute, cand am iesit, in pauza mare, cu o colega profesoara sa ne plimbam prin curtea liceului (se intampla in zilele acelea calduroase, de la inceputul saptamanii, cand toti eram doriti de primvara si de soare) si ne-am intalnit, fata in fata, cu un cuplu de indragostiti de la clasa mea (a XII-a), meragnd tinandu-se de mana. Cand ne-au vazut pe noi, pe profe, mai ales ca nu mai erau decat putine persoane pe acolo si nu aveam cum sa nu-I observ, si-au dat drumul la maini si ne-am salutat. La care eu le-am spus sa nu faca asta, ca imi place sa assist la povestile de dragoste adolescentina, ma sensibilizeaza si imi trezesc nostalgii si ca daca tot studiem la orele de romana (eu predau romana) despre romane si poezii de dragoste, sa mai si traim cate o mica scena romantic, nu? Teoria fara practia se stie ca e zero!
Am ras cu totii, ne-am simtit bine si a fost un moment dragut pentru noi toti! Eu respect si admir dragostea tinerilor, in niciun caz nu as fi de acord sa fie sanctionate de regulament gesturile lor de tandrete.
O zi faina!

5 răspunsuri:
| Rinkirikaki a răspuns:

Depinde de scoala...
Cati ani ziceai ca ai?

| lpavel a răspuns:

Normal de lege nu e interzis dar in scoala legea o face directorul scolii, deci daca el decide ca sa fie interzis apoi e interzis!

| danutzu96 a răspuns:

SE pot interzice aceste actiuni in Regulamentul de ordine interioara al scolii respective (ROI). Consulta regulamentul de pe avizierul scolii sau site si te vei lumina. Chestia cu sarutu parca e interzisa in unele scoli...

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Nu este interzis doar ca este de bun simt sa nu faci asta, totusi esti la scoala nu in discoteca.

| vasilebaciu2001 a răspuns:

Este in regula. daca se fac in toaleta scoli. noi asa facem la noi in scoala si nimeni nu ne vede