| iheartanto a întrebat:

Buna! Pot platii amenda prietenului meu cu buletinul sau? A primit o amenda si nu poate ajunge in timp si daca imi ofera buletinul lui pot merge sa o platesc?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti, atata vreme cat mergi personal cu buletinul lui si al tau (pentru orice eventualitate), amenda si banii in mana, la casa unde trebuiesc platite amenzile, mentionate in amenda.
Asigura-te ca chitanta are acelasi nume scris, ca pe amenda.

Atentie: pastrati chitanta si amenda macar 5 ani de zile, ca sunt situatii cand anaful pierde date si mai vine odata amenda neplatita. (cunsoc un caz adevarat, unde unchiul a avut toate chitantele si a putut dovedii ca a platit acea amenda).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate plati online pe ghiseul.ro si rezolva problema.