| Billionaire_1297 a întrebat:

Salut, numai ce am primit o amenda de la RATT. Am auzit ca se poate platii la posta. Intrebarea mea este daca dupa ce o platesc la posta mai trebuie sa dau vreo chitanta sau ceva de genu in alta parte ca asa am auzit de la un prieten.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenda de la RATB se plateste in termen de 48 de ore cu reducerea specificata in procesul de contraventie ori 48 de ore incepand cu ziua cand ai primit prin posta si semnat de primire.

Te prezinti in termenul de 48 de ore la una dintre adresle de pe verso impreuna cu plicul sa vada data si procesul verbal obligatoriu, asta daca vrei reducerea respectiva.
Daca nu te prezinti 48 de ore, o platesti in intregime, dar retine ca ai 15 zile din moemntul in care ai semnat ori ai primit plicul prin posta s-o platesti, dupa care vine la financiar, la taxe si impozite pe adresa proprietarului unde ai actul de identitate.

La achitarea amenzii, pastreaza dovada care ti se elibereaza cel putin un an, sunt oameni care le-au aruncat si dupa niste luni s-au trezit ca au de plata iar, si au platit pentru ca n-au putut sa dovedeasca ca au platit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa duci dovada platii la RATT. Numai bine!