| Clamidia a întrebat:

Buna, prietena mea de 14 ani are un prieten de 23-24 ani ( nu știu sigur) problema e ca mie mi se pare ca relația lor este una toxica. Odată ea a dormit la mine și noaptea a început sa plângă pentru ca el era afara cu niște prieteni și nu vorbea cu ea la telefon. Adică el a ieșit afara cu cineva și sta sa vorbească la telefon, aia se simt aiurea. Ma rog, eu i-am spus sa nu mai dea așa multă importantă pentru ca ma. Ea vrea ca el sa aleagă, ori prietenii lui ori ea. Și nu așa se face intr-o relație. El nu o lasă sa stea nici măcar cu mine sau cu alte fete. Și ea nu îl lasă sa meargă afara. Și-au făcut program practic, la ce ora se vine și cine cu cine sta. Nu e bine așa după parerea mea. Și eu am avut relație dar nici chiar așa doar ca cu un băiat de vârsta mea. Na in fine. Ea merge la el in fiecare zi și doarme și uita de prieteni. Amândoi sunt geloși. Prietena mea plânge doar dacă nu ii Răspunde sau dacă ii da mesaj cu"nu pot vorbi" ea începe sa urle ca vai ce mesaj ia trântit in fata... acum doua zice voiam sa merg cu ea la mall sa i cumpere un cadou și el a venit după ea sa o ducă acasă la el. Și nici nu voia sa o aștepte 30 de minute. Nici libertate nu au. Nu știu ce sa ii spun. Chiar vreau sa o ajut.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clar e toxică, da era toxică încă de la început, ce e cu diferența asta enormă de vârstă?! Cât de ratat să fii ca băiat la 23 de ani să stai cu una de 14?

| andiceasu95 a răspuns (pentru Adry05):

Mai nou in zilele noastre "iubirea n-are varsta" laughing

| Adry05 a răspuns (pentru andiceasu95):

Ba chiar are, ce nu se încadrează și nu-s îngreunați de diferența de vârste sunt excepții, nu cazuri generale.

| Emazio a răspuns:

Ce prost e ala la 23-24 de ani daca se pune cu una de 14. E clar ce barbat este si el, si ca ii umbla capul numai dupa fuste, fuste penale.

| Emazio a răspuns:

Oricum nu ai ce face, aia la 14 ani e o proasta care nu o sa asculte ce spun ceilalti, ea se ia dupa ce ii spune inima. Sa fie proasta pana la capat si sa invete pe propria piele.

| Simpatic a răspuns:

Astea care la 14 ani au iubit cu 10 ani mai mare decat la ele sunt viitoare profesioniste care la 25 de ani invart mosi de +60 de ani pe degete, ultimul mos (dar nu craciun) care este indragostit lulea de o profesionista de asta este Aurel Tamas, mosii cu bani care au femei tinere langa ei cred ca alea stau pentru ca sunt ei macho, GRESIT laughing
deci spune-i prietenei tale ca ar trebui sa nu aibe prieten si viata sexuala inca la acesta varsta, desi tarziu cu acest sfat, insa cel mai bun sfat sa isi caute un prieten de varsta ei, dupa 20 de ani sa umble cu oameni mai mari cand o avea si minte sa realizeze niste lucruri, acum este doar un copil prost.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Și crezi că un copil pe care tu îl consideri prost o să asculte de sfatul tău, ce ar trebui să facă și de ce? Dacă nu trăiește acum prostia ei, care este pentru ea viață reală, din ce vrei să învețe? Din teorie despre viață emisă de alții?

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Si eu am facut greseli in viata mai ales tanar fiind, dar cred ca si parintii au un cuvant de spus pentru tineri, chiar daca ei nu pot fi raspunzatori de tot ceea ce fac copii, insa daca fata asta ar avea o mama care ar sti ce si cum sa vorbeasca cu ea cred ca ar avea ce invata. Eu vorbeam cu mama absolut orice si cand umblam cu femei maritate, aveam un sprijin si un sfat pe care mi-l putea oferi un om cu experienta de viata si cu integritate, poate uneori nu putem face obiectiv diferenta dintre ceva bine si ceva rau fiind orbiti de alte lucruri care ni se par minunate in acel moment.
Si da, este mai bine sa inveti din greselile altora decat din ale tale, caci e dureros cand inveti din ale tale;(

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Fără durere nu înveți. Ai avut noroc cu mama ta pe care nu îl au toți. Eu de exemplu care nu este de copiat, am întrerupt orice contact cu mama mea, când aveam 40 de ani și nici la înmormântare nu m-am dus. Motivul? Invers ca la tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ca e toxica relatia. E ilegala...

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să își caute pe cineva de vârsta ei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dacs doar ti se pare e grav. Nu am nimic impotriva diferentei de 10 ani dintre parteneri, dar nu cand unul are 14 ani. Asta nu e iubire, e pedofilie. Vorbeste cu familia fetei si spune-i sa faca ceva sa o trezeasca la realitate.

| xeum a răspuns:

Ea trebuie sa inteleaga ca-i doar un copil, nu are nevoie de relatii de iubire, mai ales cu un vlajgan. Poate avea maxim o relatie de prietenie cu o persoana de varsta ei.
Ala e un jucator bun, jongleaza cu fetele tinere ca-s naive, prietena ta a pus botul la vrajeala si acum sufera.
Cel mai bine pentru ea este sa-l lase, sa uita experienta asta neplacuta si sa treaca mai departe, ala e un individ care nu-i in stare sa cucereasca fetele de varsta lui si aplica tertipuri cu fete necoapte.

| BiencutzaBia20 a răspuns:

Spune-i să își găsească pe unul de vârsta ei.