| Adriana_8922 a întrebat:

Prietena mea ia anticonceptionale (are 16) de 2 ani si am obs ca s-a dezv destul de mult de cand le ia. Anticonceptionalele ma ajuta la alt ceva in afara de oprirea unei sarcini? Scz d cat dar cred ca adolescentele stiu cel mai bine love struck

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cine i-a indicat ei contraceptive la 14 ani? Ar trebui sa faca un consult ginecologic pentru a vedea daca nu e necesara o pauza. Anticonceptionalele se indica si in tulburarile hormonale.

| Paty3 a răspuns:

Anticonceptionalele regleaza si ciclul menstrual.

| Jeny1 a răspuns:

Da, sunt si anumite disfunctii sau boli ale ovarelor(chisturile)pentru care medicii recomanda anticonceptionale.De asemenea un tip de acnee. Si daca te referi la dezvoltarea sinilor, dupa ce nu le va lua, va suferi o transformare iar, in sensul ca vor reveni la marimea normala.

| protos87 a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau pur si simplu, ar trebui luate la sfatul medicului, nu oricum si de oricine. Acum referitor la intrebarea ta, da ele pot regla unii hormoni cand tratamentul cu anticonceptionale este recomandat de medic. Pe de alta parte anticonceptionalele dau peste cap alte sisteme. Sa-ti spun ce am invatat la medicina in termeni cat mai simpli: orice pastila luata pe cale orala (pe gura), in principiu, se metabolizeaza in ficat, ceea ce pe termen lung are efecte nocive. Acea dezvoltare pe care o observi va rezulta de regula in obezitate. Pana acum nu exista pastila luata pe cale orala fara efecte adverse. Multa bafta!

| cinnamon a răspuns:

Nu ajuta la nimic altceva (cu exceptia cazului in care medicul ti le recomanda pentru chisturi etc). Cert e ca nu trebuie luate pentru "dezvoltare". Cazul prietenei tale ori e coincidenta, ori a cam abuzat de ele.

| cinnamon a răspuns:

Ps. exista efecte secundare care pot duce la schimbari

| yoyo_2588 a răspuns:

Da te ajuta si la reglarea hormonala si unele te ingrasa si iti ies cosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ingrasa. ca efect secundar cunoscut de mine.mai au si alte efecte secundare, care nu ti le spune nici doctorul, nici farmacistul, si nici pe ele nu sunt scrise toate.fiindca nu s-ar vinde.