| AndreeaDeea210 a întrebat:

Bună prieteni!
O intrebare foarte serioasă, mai intai să vă prezint cateva detalii despre mine..am 19 ani locuiesc cu ai mei si am 3 ani cu iubitul meu.
Eu nu mai pot sa stau aici efectiv nu ma inteleg cu ai mei..se comporta cu mine zici ca am 5 ani..nu pot sa scriu aici cum ca as scrie un roman.
Nu ne mai intelegem deloc si sufar din cauza asta.Iar prietenul meu nu vrea sa ma mut la el..cica nu e pregatit ca sa nu ne grabim..ca nu are bani sa ma intretina pe mine...dar are salariul destul de ok si totusi nu vrea sa mă lase sa locuiesc cu el..Si eu in alta parte nu am unde sa ma duc..ca sunt la o scoala postliceala si nu pot ma angajez iar el nu vrea sa ma ia.O sa mor aici suparata.Ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| AMa19 a răspuns:

Buna. Ce conteaza daca prietenul tau are salariul ok sau nu? Nu este absolut deloc problema ta acest lucru. El munceste pentru a se intretine pe el. Nu esti sotia lui, deci nu incerca sa ai prea mari pretentii.
Incearca sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ca ai nevoie sa isi puna putin increderea in tine si sa incerce macar ca atunci cand ai nevoie sa te prieasca ca pe un om matur si demn de a lua o decizie. Stii cand o sa te considere cu adevarat matura? Cand o sa iti termini acea scoala, iti voi gasi un job in domeni si vei avea posibilitatea sa te intretii singura.
Daca ai iubit, acum nu inseamna ca ai gasit pe cineva care sa te intretina. Scapa de ideea aia ca am unde sa ma duc atunci cand nu ma inteleg cu ai mei. Pentru ca este nedrept ca cineva sa munceasca sa intretina 2 persoane.
Iti voi lasa ceva aici "Follow your dreams, not your boyfriends."

Toate se vor rezolva, nu face un caz din astea. Si in plus mai bine stai la parintii tai, iar singura ta grija sa fie ca nu ai invatat pentru un teste, decat sa te confrunti cu griji cum iti platesti chiria, ce sa gatesti, trebuie sa speli vase, sa faci curat in casa. Pentru ca aceste lucruri iti imbatranesc sufletul daca te confrunti prea devreme cu ele.
Multa bafta cu toate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i un sut in fund proietenului prefacut!
Este clar ca nu te iubeste, ca altfel ar fi super bucuros sa te ia sub aripa lui!
Nici un barbat indragostit nu si-ar refuza iubita!
cat priveste statul cu parintii, tine gura inchisa, ca stai in cdasa lor pe intretinerea lor, ca atare, trebuei sa respecti legile facute de ei, la ei in casa.
Nu-ti convine?
Iti iei traista si pleci!
Toti avem regulile astea, sunt perfect nromale. Nu poti sai gura mare si sa pretinzi ceva, odata ce nu platetsi mortgage, nu platesti intretinere, nu platesti nimic acolo. Bunul simt este la mare pret!

| Lioana a răspuns:

In primul rand te sfatuiesc sa-ti termini scoala si sa-ti gasesti de lucru. Fii pe picioarele tale, astfel incat sa nu mai depinzi de nimeni, nici de parinti nici de iubitul tau. Nici un baiat nu are nevoie de o fata care trebuie s-o intretina el.
Nu astepta de la el ceea ce nu poate sa-ti ofere si nu te baza prea mult ca relatia voastra va dura o viata. Vei vedea cum evolueaza lucrurile. Poate vei ramane cu el, poate nu.
Deocamdata ai rabdare si nu te grabi cu mutatul. intelege-te cu parintii pentru ca ei sunt ai tai pentru totdeauna, iubitul...nu se stie.

| Ara997 a răspuns:

Decat sa schimbi parintii mai bine sa schimbi "iubitul". Ca parintii "te tin " dar iubitul -ba. Alege ceva mai bun si nu te grabi sa intri sub "paturica " strainului. toate fetele fac asa acum : ofera tot si primesc. praful de pe toba. iubitul tau nu se incurca cu tine sperand sa apara ceva mai bun pe parcurs. tine -te de scoala, fa ti un viitor si cauta un barbat responsabil!