| CrazyYoyo a întrebat:

problema este ca ma simt trada, dezamagita, geloasalaughing)
Am o prietena de 5 ani, am facut totul impreuna, am fost la munte in fiecare vara, dormea la mine, eu la ea. Ne spuneam totul. Pur si simplu eram de nedespartit. Au fost perioade mai grele cand a fost la spital, dar am fost langa ea de fiacare data. (si ea la fel)
Am ajuns la liceu, se "schimbase" dar dupa si-a revenit si am devenit la fel cum eram
Insa, acum s-a transferat in alt liceu si s-a mutat din oras (face naveta) tinand cont ca nu cunostea pe nimeni acolo..era normal sa-si faca prieteni noi. Dupa parerea mea, a cam exagerat. Si-a facut o prietena de la tara cu care face naveta si sunt si amandoua in clasa..si acum nu ma mai suna, dabea raspunde la mesaj, cand ne intalnim inainte de ore (stam maxim 10 minute) sta numai cu aia, ma intreaba ce fac si atat. Ceea ce doare mai tare este faptul ca fata aia ii spune " nu mai umbla cu handicapata copiilor (adica eu), asculta-ma pe mine ca o sa-ti fie bine" Eu nu am o parere buna despre fata aceea deoarece are 15 ani si sta cu unu de 31, arata ca un baiat, adevarul este ca nu sunt eu un stare sa o judec pe ea. Doar ca ma simt geloasa, nu am mai iesit cu ea de aproape 1 luna. Vorbeste mai mult cu ea. Si ma doare chestia asta, doare foarte tare. Ma simt oarecum folosita pentru ca de fiecare data cand se lua cineva de ea ma bagam eu si preferam sa-mi iau eu cateva capace numai sa nu ii fie ei rau. Si atunci cand aveam probleme ea imi spunea doar "ai grija"... Am intrebat-o daca isi face putin timp sa mergem la un suc sa mai vorbim sa vad daca e bine dar a spus ca nu poate ca si-a facut deja planuri cu fata aia. Ce sa fac?straight face Nu vreau sa par disperata doar ca simt ca o pierd si nu-mi doresc asta. Nici nu stiu ce sa-i spun, i-am spus ca daca toate prietenele ei alea noi ii vorbesc frumos asta nu inseamna ca ii sunt si prietene, i-am spus sa nu aiba incredere in toate fetele alea de la ea, pentru ca nu se stie ce spune si dupa tot ea are de suferit. sad
P.s: sper sa aveti rabdare sa cititi si sa-mi dati cateva sfaturi. (Ma scuzati pentru greseli) Fundita puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Trolli a răspuns:

Daca vezi ca se distanteaza de tine, nu-ti raspunde la telefon si mesaje, ca ar fi mai bine sa nu insisti. Desi iti va parea foarte greu, cred ca mai bine e sa o tratezi si tu cu raceala, asteapta sa vezi daca i se va face dor de tine, daca te va cauta, daca te va suna! Daca vezi ca nu da niciun semn, cel mai bine ar fi sa nu o mai consideri prietena ta cea mai buna, ci o simpla prietena/amica.

Si mi se pare ciudat si foarte urat ca nu iti ia apararea cand acea colega a ei te face "handicapata".
Nu-ti spus sa renunti definitiv la ea, tu stii ce e mai bine pentru tine, dar prietenii, oamenii in general, se schimba, si daca nu-ti place cum se comporta cu tine sau nu-ti place anturajul lor, poate ar fi mai bine sa te retragi.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Auzi, nu te supăra, tu vrei să te măriți cu fata aia? Dacă nu, las-o-n pace, e în lumea ei (și e firesc, stă mai mult departe de tine, dar aproape de alți colegi - tu ai văzut doar una) și nu ai cum s-o tragi înapoi.
Și dacă ai vrea să te măriți cu ea, tot ar fi degeaba, dacă ea te tratează cu „flit".
Lumea nu se termină cu o fată pe care ai crezut-o prietenă. Vei găsi pe altcineva care să te aprecieze.