| anonim_4396 a întrebat:

Am facut o prostie de mari proportii!
M-am transferat de la mate info la filologie, pe motiv ca nu ma descurcam la mate. Ideea e ca as vrea sa ma transfer inapoi, sa va detaliez, liceu la care eram era la 5 minute de mers pe jos si aveam nevoie de 5 lei pe zi, asta la care sunt acum e in alt judet si fac naveta si cheltuiesc 15-20 lei pe zi, pe langa asta nu ma inteleg asa bine cu colegii, adica e ok dar nu am cu cine vorbi ce vorbeam eu la celalalt liceu, de câteva zile ma simt oribil, sunt convins ca cu puțină pregatire as putea lua bacul la mate cu un 6, credeti ca ar trebui sa ma transfer inapoi?
Alta problema e cum sa o conving pe mama sa vin inapoi? Ajutati-ma, va rog!

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Poate ar trebui sa le dai timp colegilor sa te cunoasca mai bine,e greu sa cred ca ar fi o cale prin care mama ta sa umble iar sa te mute inapoi,aici tu o cunosti cel mai bine happy.dar filologia nu e grea si bacul e un examen greu, nu se compara cu examenul de capacitate, asa ca, daca nu ai treaba cu matematica, ramai la filo e mai usor

| OoBunnyoO a răspuns:

Ca sa te integrezi intr-un grup care deja este format dureaza mai mult decat o luna, doua. Asteapta o perioada si incearca sa-ti cunosti colegii mai bine.

Iar aia 15-20 de lei pe zi, sunt din banii tai de buzunar sau sunt din banii parintilor care isi asuma cheltuiala?

Iar apoi, esti tu sigur ca vei reusi sa iei o nota de trecere in clasa a 12-a la bac chiar si cu pregatire? Esti sigur ca vei gasi un profesor bun de la care sa intelegi si ca nu iti vei regreta alegerea in timp ce iti faci temele la mate si la pregatire? Esti complet sigur ca peste un an doi, nu vei spune "Nu pot sa inteleg nimic, sigur nu iau bacul, vreau sa ma intorc la filologie". Pentru ca nu poti sa te fatai asa de la un liceu la altul de fiecare daca cand ti se pare ca situatia nu este de vis.

Asuma-ti alegerea si sa incearca sa scoti ce este mai bine din ea. In viata nu putem sa dam inapoi de fiecare data cand alegerea pe care am facut-o nu pare a fi ce este.

Pe scurt, sfatul meu ar fi. suck it up and make the best out of it.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut,
Ce spun colegii tai despre tine sau profilul mult mai acceptabil?
Încearcă șă explici problema mamei tale.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Ar trebui sa ii explici mamei tale situatia, ca nu te intelegi cu noii colegi si consumi mult mai multi bani. Poti sa ii spui ca iti placea la mate-info si cu banii pe care ii dai ca sa mergi la actualul liceu prefer sa faci pregatire la mate, ca sa nu mai ai probleme.
Succes

| REJ a răspuns:

Hey! Din câte stiu, naveta se decontează. Ce e cel mai important pentru tine? Ce spun colegii tai despre tine sau profilul mult mai acceptabil? Încearcă sa ii explici mamei tale toată situația.