| anonima188888 a întrebat:

Se apropie vara (chiar daca e pandemie) si pe maini am ceva par șaten, care se vede cam urat, mai ales ca am pielea foarte deschisa la culoare.Am 14 ani, colegele mele spun ca se fac cu ceara, dar nu prea stiu de unde sa iau.Pe picioare ma fac cu Gillette Venus si il fac vara cam de 2 ori pe saptamana sau o data, depinde cu ce ma îmbrac, dar la maini nu o sa ma fac cu Gillette-ul. Am incercat sa ma fac pe picioare cu epilatorul, dar durerea a fost prea mare. Acum ma gandeam ca as putea sa ma fac cu benzi din acelea veet, dar am citit pe net ca nu sunt asa bune. Cu ce sa ma epilez pe maini sau sa nu ma mai epilez deloc? Voi, fetelor, cum procedati?

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Incearca ceara la tub roll-on + benzi (gasesti in orice magazin de produse cosmetice sau in magazine gen Auchan). Poti lua un aparat special de incalzit ceara sau poti sa o incalzesti la microunde.
https://www.auchan.ro/......z/p/396609
Avantajul la ceara e ca te tine mai mult si pielea se simte mai fin.
Apropo! Daca ai pielea alba si sensibila iti recomand sa cumperi un ulei special pe care sa il folosesti dupa epilare. Pe langa ca poti curata foarte usor ceara ramasa pe piele, impiedica pielea sa se irite sau reduce iritatia semnificativ.
Poti incerca si cu lama, dar o sa te tina maxim o saptamana, pe cand cu ceara, ajunge si pana la 3-4 saptamani.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Ia-te cu lama prima dată și când începe părul să dea și e mic ia-l cu epilator electric, valabil și pentru picioare. dacă e mare nici eu nu suport durerea.